Seri üretime alınan ilk "insansı robotlar" [Video]

Şangay merkezli teknoloji şirketi Fourier, seri üretime alınan ilk insansı robot modeli GR-1 için yeni bir video paylaştı.

Yakın zaman önce, Şangay merkezli bir girişim şirketi olan Fourier, yapay zeka destekli insansı robotu GR-1'i Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda tanıtmıştı. Teknoloji şirketi, GR-1 robotunun seri üretimine 2023 yılı sonuna kadar başlamayı planladığını bildirmişti. Şimdi ise, seri üretime alınan ilk insansı robot modeli GR-1 için yeni bir video paylaşıldı.

Geliştirici şirketin yeni yayınladığı bir video, GR-1 adlı modelin etkileyici üretim sürecini gözler önüne seriyor. Çeşitli özellikleriyle öne çıkan model, kendi ağırlığının tamamı kadar olan 50 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip, bu da onu güçlü bir iş arkadaşı yapıyor.

Ancak GR-1'in yetenekleri bununla sınırlı değil. Model, 165 cm boyu ve 5 km/s hızı ile oldukça etkileyici bir şekilde hareket edebiliyor. Bu, GR-1'in hız ve boyut dengesini başarıyla bir araya getirdiğini gösteriyor. Ayrıca, GR-1'in dengesini koruma konusundaki yetenekleri de öne çıkıyor. Üretim planlarına gelince, yıl sonuna kadar 100 adet GR-1 modeli üretilmesi hedefleniyor.

Fourier CEO’su ve Kurucu Ortağı Zen Koh, “GR-1 ilerleyen zamanlarda bir bakıcı ya da terapi asistanı olabilir, yalnız kalan yaşlılar için evde bir refakatçi görevi görebilir. Sistemin kendi kendine denge kurarak yürüyebiliyor ve farklı görevleri yerine getirebiliyor. Oturması, ayakta durması veya zıplaması için programlayabiliyoruz. Robotun kollarını mutfak eşyalarını ve aletleri alacak ve mühendislerin istediği görevleri yerine getirecek şekilde programlayabilirsiniz" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir