Sektörün 2019 Beklentileri: Insider'a Sorduk

2018'in bitmesine günler kala Pazarlamasyon olarak bazı girişim, ajans ve şirketlere 2018'i nasıl geçirdiklerini ve 2019'da neler beklediklerini sorduk.
İlk röportajımızı Insider ekibinden Hande Çilingir ile gerçekleştirdik. Insider'ın kurucu ortağı ve CEO'su Hande Çilingir sorularımızı yanıtladı. Keyifli okumalar...

Sibel Koç: Öncelikle merhabalar Hande Hanım. Girişiminizden kısaca bahsedebilir misiniz, neler yapıyorsunuz, kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Hande Çilingir: 2012 yılında kurulan Insider, 19 ülkede bulunan ofisleri ile Samsung, Singapore Airlines, Uniqlo, Huawei, L’oreal, Media Markt, McDonald’s, Avon, CNN, Carrefour, Virgin gibi 450’den fazla global markaya hizmet veren bir teknoloji girişimi. Insider Growth Management Platform (Büyüme Yönetim Platformu), dijital pazarlama hayatını kolaylaştırır ve markaların müşteri deneyiminin her evresinde pazarlama atığını azaltarak büyümelerine yardımcı olur. Gerçek zamanlı öngörüsel segmentleri gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenme becerileri sayesinde güçlendiren platform, web, mobil web, mobil uygulamalar ve reklam kanallarında pazarlama uzmanlarının kişiselleştirilmiş tecrübeler sunmalarını sağlar.

Sibel Koç: 2018 şirketiniz için nasıl bir yıldı, hedeflediğiniz büyümeyi sağlayabildiniz mi?

Hande Çilingir: 2018, Insider için  hiper büyümenin (hypergrowt) devam ettiği bir dönemdi. Mart ayında, dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan, Whatsapp, Google, Instagram, Youtube, Apple gibi teknoloji şirketlerinin erken dönem yatırımcıları arasında bulunan Sequoia Capital’dan 11 milyon dolarlık Seri B yatırımı aldık. Açılan 5-6 yeni ülke ofisi ile birlikte toplamda 19 ülkeye ulaştık. Açılan tüm yeni ülkelerde ürün/pazar uyumunu sağladığımız Insider’ın hiper büyümesine katıkısı oldu. Insider geçtiğimiz seneye göre yaklaşık 2.5 kat büyüdü.

Sibel Koç: 2019 için  pazarlama öncelikli olmak üzere genel hedefleriniz neler?

Hande Çilingir: Insider bir B2B SaaS şirketi, bu nedenle pazarlama stratejimizin büyük bir kısmını içerik pazarlaması ve 19 ülkede gerçekleştirdiğimiz ve katıldığımız etkinlikler oluşturmakta. Türkiye’de ve Hindistan’da konumlanmış iki ana pazarlama ekibimiz var, gelecek sene yeni bir lokasyonda bir ekip konumlandırmayı düşünüyoruz. 2018 itibariyle, bulunduğumuz her ülkede pazarlama faaliyetlerinin tümünden sorumlu olan ekip arkadaşlarımız aramıza katılmaya başladı. 2019 yılında ülke ofislerimizde yer alan ekip arkadaşlarımızla, lokal pazarlama faaliyetlerimizi daha da kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. Bu sene özellikle dijital pazarlama faaliyetleri açısından da aktif bir yıl geçirmeyi planlıyoruz. Insider gibi, işlediği datalar sayesinde elinde e-ticaret ve dijital sektöre dair çok anlamlı içgörüler bulunduran bir data şirketi için Forrester ve Gartner gibi dünyanın önde gelen araştırma şirketleri ile yapılan iş birlikleri  ve bu iş birliklerinin repütasyona kattığı değer çok önemli. 2019 yılı bizim için büyük araştırma şirketleri ile yapacağımız ortak çalışmalar ve sektöre sağlayacağımız ortak raporlar açısından çok aktif olacak. Bu bağlamda, Insider’ın pazarlama teknolojileri sektöründe konumunu güçlendirecek ve ekosistem için de faydali içgörüler sağlayan faaliyetlere odaklanacağız.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir