Samsung, cihazlarının onarımında ikinci el parçalar kullanacak

Teknoloji devi Samsung, cihazların tamirinde geri dönüştürülmüş parçalar kullanarak onarım maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

Adını son dönemlerde sıkça duyduğumuz bir kavram; sürdürülebilirlik. Kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmek ve doğal kaynakların yanı sıra, sosyal ve ekonomik kaynakların da devamlılığını sağlayabilmek anlamına gelen bu kavram, günümüzde birçok marka kampanyasının odağı haline gelmiş durumda. Hazırlanan bu kampanyaların değindiği en temel noktalardan biri ise 'geri dönüşüm'.

samsung-cihazlarin-onariminda-ikinci-el-parcalar-kulanacak

Geri dönüşüm kavramı, artan çevre sorunlarıyla birlikte her geçen gün gündemimizde daha çok yer ediniyor. Güney Kore merkezli akıllı telefon üreticisi Samsung'un geri dönüşüme destek vermek amacıyla belli çalışmalara başladığı iddia edildi. Bu çalışma kapsamında şirketin, cihazları tamir ederken geri dönüştürülmüş parçalar kullanmayı planladığı belirtiliyor. Bu sayede cihazların onarım maliyetleri önemli ölçüde azalırken atık teknolojik parça sayısının minimuma indirilmesi amaçlanıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Apple da cihazların onarım maliyetini düşürecek bir uygulama duyurmuştu. Uygulama kapsamında Apple, kullanıcılarına kendi cihazlarını onarabilecekleri bir tamir kiti sunuyordu. Markaların belli uygulamalar ile onarım maliyetlerini düşürmek istemeleri üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

samsung-cihazlarin-onariminda-ikinci-el-parcalar-kulanacak

Business Korea tarafından hazırlanan rapora göre Samsung, önümüzdeki yaz hayata geçireceği projede sertifikalı geri dönüştürülmüş parçalar kullanmayı planlıyor. Bazı müşteriler bu uygulamanın, cihazlarının kalitesini düşüreceğini öne sürerken şirket, geri dönüştürülmüş parçaların kalitesi yenisine oldukça yakın bir seviyede onarıldıktan sonra cihazlara yerleştireceklerini belirtiyor. Hayata geçirilmesi planlanan bu uygulama ile müşterilerin Samsung cihazlarının tamiri için ödedikleri ücret yarı fiyatına kadar düşebilir. İlerleyen dönemde hayata geçmesi planlanan bu uygulamanın ne kadar sürdürülebilir olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir