Samimiyeti, kurumsal kültürünün bir parçası olarak kabul eden bir bakış açımız var

Monster Notebook Global Pazarlama Direktörü Birol Sülük ile oyun sektöründeki kullanıcı alışkanlıklarını, Türkiye notebook pazarındaki gelişmeleri ve Monster Notebook'un gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Faaliyetlerine 2000 yılında, Türkiye’den çıkan global bir marka olma hedefi ile İstanbul’da başlayan Monster Notebook, bu hedef doğrultusunda uluslararası yatırımlarına devam ediyor. Lefkoşa’daki mağazası ile Kıbrıs’ta, Dubai’deki operasyonları ile körfez ülkelerinde, Berlin merkezi ile Avrupa'da faaliyet gösteren Monster Notebook, son olarak 2022 yılında İngiltere operasyonlarına da başladı. Monster Notebook Global Pazarlama Direktörü Birol Sülük ile oyun sektöründeki kullanıcı alışkanlıklarını, Türkiye notebook pazarındaki gelişmeleri ve Monster Notebook'un gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Monster Notebook Türkiye oyun sektörünün neresinde? Oyun dikeyi dışında ürün gamınızda neler var?
IPSOS oyuncu bilgisayarı araştırması sonuçlarına göre bugün Türkiye’nin oyun bilgisayarı denilince akla gelen ilk markasıyız.  Kullanıcı odaklı bakış açımızın yarattığı avantajla sektörde ilkleri ve yenilikleri hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımız sektördeki diğer aktörler tarafından örnek alınıyor ve ne mutlu bize ki içinde bulunduğumuz ekosisteme yön veriyoruz.  

Monster Notebook olarak hem oyunculara ve iş dünyası profesyonellerine yönelik yüksek performanslı bilgisayarlar sunuyor hem de oyun dikeyinin yanında üretkenlik çerçevesinde ekipmanlar üretiyoruz. Abra, Tulpar ve Semruk bilgisayar modelleriyle yüksek performans bekleyen oyuncuların; Markut ve Huma modelleriyle de yazılım, tasarım ve daha birçok alandaki iş dünyası profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bilgisayar modellerimizin yanı sıra Pusat aksesuarlarımız ve Aryond monitör ailemizle, oyunculara ve profesyonellere yönelik ürünler geliştiriyor, bütün ihtiyaçlara cevap veriyoruz. Profesyonellere ve oyunseverlere yönelik geliştirdiğimiz klavye, mouse, kulaklık ve monitör gibi ürünlerimizle kullanıcılarımızın hayatına dokunuyoruz. Bunun yanında koltuk, mousepad, soğutucu, kulaklık standı gibi farklı çevre birimi ürünlerimiz ile kullanıcılarımızın oyun deneyimini iyileştirirken üretkenliklerine katkıda bulunuyoruz.

Oyun sektöründe kullanıcı alışkanlıklarında ne tür değişiklikler gözlemliyorsunuz?  2023 yılında öne çıkan başlıklar neler?
Pandemi dönemindeki eğilimler, sektörlerde farklı etkilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Bu dönemde bilgisayar ve çevre birimi ürün kullanımına yönelik büyük bir artış yaşandığını gözlemledik. Kullanım oranlarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyleyebiliriz. Oyuncu sayılarındaki artış da ürünlerin tercih edilmesine her zamanki gibi katkı sağlayacak.

Kullanıcılar, kendi oynadıkları oyunların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş ve özelleştirilebilir ekipmanları tercih ediyorlar. Bu noktada her oyun türüne göre kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçları da değişiyor. Kullanıcıların genel geçer ekipmanlardan ziyade kendi ihtiyaçları ve tarzlarına uygun ekipmanlar tercih etmeleri, ürünlerin çeşitlenmesini ve özelleşmesini sağlıyor. Dolayısıyla biz de bu özelleştirme talebinin gerektirdiği üzere ürünlerin teknik özelliklerinin geliştirilmesinin yanı sıra kullanıcılarımıza farklı renklerden ve tasarımlardan oluşan geniş bir ürün gamı sunuyoruz.

Ürünlerin tasarım ve teknik özelliklerinin hedef gruplara göre özel olarak hazırlanması ve kullanıcılara sunulması, gelecek dönemde de öne çıkan farklar arasında yer alacak.

Türkiye notebook pazarında nasıl gelişmeler yaşanıyor? Monster Notebook olarak siz bu gelişimin neresindesiniz? 
Kullanıcı beklentileri, özellikle Türkiye pazarında uzun süreli ve çok amaçlı kullanım üzerine kurulu. Kullanıcılar hem profesyonel işlerini hem de hobilerini tek bir bilgisayar üzerinden gerçekleştirmek istiyorlar. Bu nedenle Monster Notebook’un yüksek performanslı bilgisayarları sadece oyuncular tarafından değil; yazılımcılar, tasarımcılar ve birçok iş dünyası profesyoneli tarafından da tercih ediliyor. Kullanıcı beklentileri, önümüzdeki dönemlerde de bunun üzerinden şekillenmeye devam edecek. Bu sebeple, uzun kullanım ömrüne sahip ve yüksek performanslı bilgisayarlara olan talebin artacağını düşünüyoruz.

Kullanıcı deneyimi konusunda fark yaratan bir marka Monster Notebook. Biraz bahseder misiniz?
Monster Notebook kuruluşundan bu yana bir yandan yüksek performanslı bilgisayar ve aksesuar ürünleri geliştirirken diğer yandan müşteri memnuniyetini odağına alan bir marka. Öte yandan samimiyeti kurumsal kültürünün bir parçası olarak kabul eden bir bakış açımız var. Biz, oyunseverlerle aramızdaki bağı bir ömür boyu sürecek şekilde tasarladık. 

Samimiyetimiz her yaşa yansırken hem yetişkinlerin hem de çocukların hayallerine ve kalbine girmeyi başardık.  Çocuklardan yüzlerce resim, mektup, şiir alan bir marka kimliği oluşturduk. Canavar anlamına gelen Monster; çocukların korkmadığı, tam tersine sevdiği ve bütünleşmek istediği bir marka haline geldi.

Tam da bu noktada kurduğumuz bu bağı, tüm oyunseverlerle paylaşmak istedik ve bir reklam filmi yapmaya karar verdik. Senaryosu çalışıldı, çekimler yapıldı. Filmin küresel kullanıcılara da hitap etmesi için özel bir beste hazırlandı. Reklam filmimizde “Çocukların korkmadığı tek canavar” sloganıyla çocukların kalbinde yer alabilmenin bizim için her şeyin üzerinde olduğunu anlattık. Filmin vermek istediği ana mesaj, hayallerini ve kalbini Monster Notebook’a açan tüm çocuklara teşekkür etmek ve onlarla kurmuş olduğumuz gönül bağının bizim için ne kadar önemli olduğunu göstermekti. Filmimiz; hikayesi, kurgusu ve ilettiği mesajlarla her çevreden olumlu dönüşler aldı. Özellikle Monster kullanıcılarından, sosyal medya hesaplarımıza gelen yorumlar bize büyük bir gurur yaşattı. 

Müşterilerimizle kurmak istediğimiz ömür boyu sürecek birlikteliği önce çocuklarla kurduğumuzu bilmek, Monster Notebook olarak bize doğru noktada olduğumuzu gösteriyor. Çocukların kalbine girmek, teknoloji devleri arasına girmekten çok daha kıymetli….

Deneyim sürecimiz ihtiyaç analizi aşamasında başlıyor. Ürünlerin ne olacağına ve neler vaat edeceğine karar vermeden önce kendi alanında uzman yerel ve global müşteri araştırma şirketleri ile iş birlikleri yapıyor ve müşterilerin beklentilerini derinlemesine analiz ederek ürünleştirme süreçlerine başlıyoruz. Temel olarak ihtiyaçları analiz ediyor ve tanımlıyoruz. Beklentilere en uygun çözümü, ürün tasarımı ve mühendisliği ile geliştirip, çözüme kavuşturuyoruz. Doğru çalışmaları  hayata geçirmek, ideal hedefe ulaşabilmek için son derece önem arz ediyor.  Bütün bu süreçlerin başında, satış ve pazarlama deneyiminin önde geldiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılarımıza en doğru bilgileri en hoş ve unutulmaz ürün deneyimiyle sunmak için çalışıyoruz.

Biz kullanıcılarını uzaktan izleyen bir marka değil, her zaman kullanıcılarıyla birlikte yol alan bir kurum yaklaşımı benimsiyoruz. Monster Notebook ailesi olarak, satış sonrası hizmetler değişmez değerlerimizin ilk sırasında yer alıyor. Kullanıcı merkezli yaklaşımımız, bizi geçmişten bugüne taşıyan ve tabii ki bizi farklı kılan yönlerimizden birisini temsil ediyor. Satış sonrası sunduğumuz her 6 ayda bir ücretsiz bir şekilde dizüstü bilgisayarların gerekli bakımlarının yapılmasını sağlayan Ömür Boyu Ücretsiz Bakım, oynayamadığın oyun olursa anında iade garantisi, kullanıcılar tarafından RAM, SSD gibi yükseltmeler yapıldığında garanti kapsamında kalmaya devam etmesi ve 1-3 iş günü ile sınırlı teknik servis hizmetimizle fark yaratıyoruz. Ayrıca dijital mağaza canlı destek programımız ve engelli kullanıcılarımıza hızlı bağlantı gibi ek hizmetlerimizle kullanıcı deneyiminde optimum verimi sağlıyoruz.

Yurt dışı operasyonlarınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?  Hedefleriniz? 
Monster Notebook globalleşme vizyonuyla doğmuş bir marka olarak 22 yıllık süreç içerisinde Türkiye’de olduğu gibi global arenada da son derece önemli adımlar attı. Yerli bir teknoloji markasının rekabette oynayabileceği rolün gücünü gösterdi. Bu vizyonla, doğru stratejiler geliştirdik ve dünyadaki önemli ticaret noktalarına açıldık. Avrupa operasyonlarımızı Berlin’in en merkezi bölgesindeki Alexanderplatz meydanında bulunan mağazamızdan yönetiyoruz.  Berlin mağazamız, 1000 metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük oyun deneyim merkezi konumunda. Lefkoşa’daki mağazamızla Kıbrıs’ta faaliyet gösteriyoruz. Globalleşme stratejimiz doğrultusunda, Avrupa bölgesi ile Birleşik Krallık’ta büyümeye odaklandık ve 2020’nin Eylül ayında başlattığımız Avrupa operasyonlarımıza hız verdik. Bu kapsamda İngiltere operasyonumuza yönelik çalışmalarımız artan bir ivmeyle sürüyor.  Ayrıca, Dubai’deki operasyonlarımızla Suudi Arabistan, Kuveyt, Mısır gibi ülkelere açılacağız. Yüksek performanslı donanım konfigürasyonlarını global kullanıcılarına da müşteri memnuniyeti prensibiyle ulaştıran Monster Notebook olarak, Amerika pazarına giriş noktasında da kararlı bir biçimde ilerliyoruz. Intel, Microsoft, Nvidia gibi global oyuncularla yaptığımız iş birlikleriyle Monster’ın gücünü dünyanın pek çok noktasında duyuracağımıza eminiz. 

Monster tutkunlarını kısa vadede neler bekliyor?
Monster Notebook olarak yıl içerisinde ve ilerleyen dönemlerde kullanıcılarımızın oyun deneyimini ve gündelik pratiklerini zenginleştiren ürünlerimizi piyasaya sürmeye devam edeceğiz. Oyun bilgisayarları, aksesuarlar, oyuncu monitörü ve iş bilgisayarları kategorilerimizdeki kapsam her geçen gün gelişecek.  Abra, Tulpar ve Semruk bilgisayar modelleriyle yüksek performans bekleyen oyuncuların; Markut ve Huma modelleriyle de yazılım, tasarım ve daha birçok alandaki iş dünyası profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamaya gelişen teknolojiye adaptasyonla devam edeceğiz.  Oyuncu ekipmanları tarafında daha kapsayıcı ve her bir kullanıcı grubunu hedefleyecek zengin bir ürün gamı sunmayı hedefliyoruz. Özellikle performans beklentisi yüksek olan kullanıcılarımız için yenilikçi ve güzel sürprizlerimiz olacak. Üretkenlik segmenti için ise piyasaya sunacağımız yeni mouse ve klavye ürünlerimiz ile maksimum verimliliği hedefleyen kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Logomuzdaki her zaman gözü açık, asla uyumayan, her zaman tetikte ve yeni maceralara hazır yeşil canavar gözünün sembolize ettiği gibi teknoloji dünyasındaki en güncel gelişmelere hâkim olarak kullanıcılarımıza her zaman ilkleri ve yenilikleri sunmak Monster Notebook için bir sorumluluk.  

Monster Notebook oyun bilgisayarlarının yanı sıra çevre birimleri konusunda da son dönemde yatırımlar yapıyor. Bu dikeyde yaptığınız çalışmalar konusunda bilgi verebilir misiniz?
Büyük bir topluluk olan oyunseverler, yolculuklarını yüksek performans sunan bilgisayarlar ve çevre birimleri ekipmanlarıyla sürdürmeyi talep ediyorlar. Spesifik oyunlara özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş ekipmanlara ilgi artmış durumda. Bununla birlikte, oyun oynamak aslında bir yaşam stili olduğu için kullanıcılar tarzlarını ekipmanları ile masalarına taşımak istiyor. Klavye, mouse ve kulaklık haricinde farklı oyun donanımlarının oluşturduğu geniş bir ekosistem oluştu. Yeni ve fark yaratan ekipmanlara ek olarak tasarımı ile farklılaşan ürünlerin oluşturduğu lifestyle segmentte de ciddi bir büyüme var. 

Monster Notebook olarak çevre birimleri noktasında monitör, klavye, mouse, kulaklık, mousepad, soğutucu, gamepad, koltuk gibi ekosistemin her bir öğesi için çözüm sunan ve müşterilerimizin uçtan uca deneyimini zenginleştiren bir markayız. Herhangi bir ürünü satın alarak Monster’la tanışan müşterilerimizin, devam eden süre içinde diğer ekipmanlarımızı da edinmeye devam ettiklerine memnuniyetle şahit oluyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti ve pozitif geri dönüşleri, gelecek planlarımızı hayata geçirmemizde motive edici oluyor ve ilham veriyor. Kullanıcı segmentlerinin tamamında, değişen beklenti ve ihtiyaçları karşılayacak biçimde sürekli olarak yeni ürünler geliştiriyoruz. Oyuncu aksesuarları konusunda da önümüzde yeni planlar bulunuyor. Yakın zamanda daha kapsayıcı bir portföy sunacağız.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir