Samimiyet, anlam katmak ve sürdürülebilirlik 2022’nin parlayan yıldızı olacak

FM iletişim Danışmanlığı Kurucu Ortakları Meltem Turgan ve Fülay Yaşa ile 2021 yılını, 2022 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

FM iletişim Danışmanlığı, gelecek yıl için sürdürülebilir projeler hayata geçirerek hem işi hem hayatı daha anlamlı ve değerli kılmayı hedefliyor.

2021 yılında,yaşam genel anlamda sınırlanırken iletişim ihtiyacı bir o kadar arttı

Pandeminin ve yoğun bilinmezliğin etkisi altında girdiğimiz 2021 yılı zor bir yıldı. Yaşam genel anlamda sınırlanırken iletişim ihtiyacı bir o kadar arttı. Bu yeni düzen pek çok önemli riski taşımakla birlikte içinde yeni fırsatlar da getirdi. Dolayısıyla değişimi fark etmek, yeni düzeni anlamak ve buna adapte olmak en önemli konular oldu. Hem bireyler hem kurumlar açısından denenmeyeni deneme cesaretimiz arttı, sorgulamadığımız ya da sorgulamayı ertelediğimiz pek çok şeyi yeniden gündemimize alma, alışageldiğimiz ya da kabullendiğimiz  süreçleri gözden geçirme fırsatımız oldu. Zorlanmadık mı? Hem de çok. Ama biraz bakış açımızla ilgili… Belki de fark etmeden kendi koyduğumuz sınırlarla sürdürmeye çalıştığımız hayatlarımızın ters yüz olması bu yılın en önemli hediyesiydi.

FM İletişim bu zor yılda, değişimi doğru okumaya odaklandı

10 yıl önce kurulurken, iş yapış biçimi olarak kendimizi butik ve iş ortağı olarak konumlandırmıştık. Yıllar içinde bu iki kalıplaşmış kavramın bizim için ne ifade ettiğini anlatmakta oldukça dil döktük. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru mesajı vermenin frekanstan daha önemli olduğunu çok kere anlattık. İçerik olmadan iletişim olmayacağını yineledik durduk. Bu dönem ise bu çabalarımızın sonucunu verdi. Çünkü böyle zorlu bir dönemde, kurumlar hizmet alınan herhangi bir ajanstan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu fark etti. Odaklı ve sürdürülebilir iletişimin gerçekten ne ifade ettiğini anlayan kurumlar arttı. Diğer yandan kurumların iletişim ajanslarından beklentileri de oldukça derinleşti. Bu farkındalık bize önemli fırsatlar sundu ve böyle zorlu bir dönemde hem faaliyet alanlarımız genişledi, hem müşteri portföyümüz hem de ekibimiz büyüdü.  

Kurumsal iletişim danışmanlığı alanında odaklı projelere imza attık

Dış paydaşlara olduğu kadar iç paydaşlara yönelik iletişim çalışmalarımız arttı. Kurumlar arası sinerjiyi artırdığımız bir yıl oldu. Ekosisteme inanan bir yapı olarak, kendi müşterilerimizi de bir araya getirerek aralarında geliştirilen iş birlikleri sonucu projeler oluşturduk. Daha fazla sayıda kuruma farklı ihtiyaç gruplarını odaklayan sosyal sorumluluk projeleri geliştirdik. Dijital medyada iletişim faaliyetlerimizi artırdığımız, ekosistemimizi geliştirdiğimiz önemli bir alan oldu. Raporlama hizmetleri alanında ise hem faaliyet raporları hem de sürdürülebilirlik raporlarında, içerik ve tasarımla ayrışan ve global çapta ödüllendirilen projelere imza attık. Bu faaliyet alanımızdaki en önemli gelişme, bu yıl ilk kez sürdürülebilirlik raporu yapan çok sayıda kurumla çalışma fırsatımız olmasıydı. En baştan sürecin içinde olmak, bize çok önemli kazanımlar ve iç görüler sağladı.  

Samimiyet, anlam katmak ve sürdürülebilirlik 2022’nin parlayan yıldızı olacak

Teknolojinin hızı çok büyük bir etken, bugün metaverse’den söz ediyoruz ve anlamaya çalışıyoruz. Ezberi bozan, değişimi doğru okuyan ve buna göre hızlı manevra yapabilenlerin pek çok fırsatla buluşacağına inanıyoruz. Ancak iletişimciler açısından en önemli sorumluluğumuz bu kavramları altlarını doldurmadan dönemsel trendler olarak tüketmemek. Bu anlamda sürdürülebilirlik çok önemli bir örnek. Bu kavram sadece Türkiye’de değil dünyada da iletişimin popüler bir gündemi olarak ele alınıyor. Ortalık sürdürülebilirlik mesajlarından geçilmiyor. Özde değil sözde yapanların özellikle kuşakların değişimi, yeni kuşakların tüketici kimliğine kavuştuğu dönemde hızlı bir şekilde elimine olacağı bir gerçek. Sürdürülebilirlik bir trend değil, bir iş kolu ya da departman da değil, iş modeli olmak zorunda. Bunu yapan kurumlar mutlaka sıyrılacak. Bunu yapamayan kurum ve markaları ise gerçekten zor günler bekliyor. Sürdürülebilirlik iletişimi de dönüştürüyor. Bugün amaç ve değer odaklı iletişimden söz ediyoruz. Biz iletişim danışmanları da bu yolda önemli roller üstleniyoruz, daha aktif olarak üstlenmeye de devam edeceğiz. Önemli olan artık sadece finansal değerler ve ekonomik büyüme değil. Refahı artık sadece bu iki kavramla açıklamak yeterli ve mümkün değil. Kapsayıcı, insanı ve gezegenimizi odağına alan, amaç odaklı aksiyon alan kurumlar olarak dönüşmek zorundayız.  

Umut olmadan ilerleyemeyiz. FM İletişim, 2022 yılına temkinli bir iyimserlikle giriyor. Ezber bozan, tek atımlık değil, samimi, uzun soluklu ve sürdürülebilir projeler hayata geçirerek hem işimizi hem hayatımızı daha anlamlı ve değerli kılmaya devam etmek en önemli amacımız. Kolektif akla ve emeğe her zamankinden daha fazla önem atfederek, fikri daha fazla aksiyona döken dinamik bir yapıya dönüşümü daha da hızlandıracağız. Yaratıcı fikirlerle iş ortaklarımızla olan işbirliklerimizi geliştirecek ve derinleştireceğiz, doğru proje ve içeriklerle, çalıştığımız her kurumun itibarını artırmaya devam edeceğiz. Diğer yandan bu dönüşümle ilgili iş ortaklarımızdaki farkındalığı artırmak, iletişim stratejilerine bu kapsamda yön vermek hem görevimiz hem sorumluluğumuz olmaya devam edecek.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir