Salgın Döneminde E-Spor Oyunlarının Satışları %63 Arttı

Salgın döneminde insanların evlere tıkılması, insanların içerik tüketiminin aşırı derecede artmasına neden oldu ve bu içerikler arasında video oyunları da yer alıyordu. Video oyun sektörü her ne kadar çok büyük bir pazar olsa da, onun içinden doğan e-spor sektörü de her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor ve salgın da bu büyümeye katkı sağladı.

Mali denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı olan KPMG, salgın döneminde e-sporun yükselişiyle ilgili bir araştırma yaptı. KPMG Football Benchmark ekibinin yaptığı araştırmaya göre, salgın döneminde, e-spor tarafındaki oyun satışları %63 arttı.

Bununla birlikte araştırmaya göre, e-sporun 2021'e kadar %21,7 oranında büyümesi ve piyasa değerinin 1,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Aynı dönemde sinema endüstrisinin %4,4, müziğin %3,5, radyonun ise %2,1 küçüleceği öngörülüyor.

https://pazarlamasyon.com/destansi-e-spor-firsati-pandemi-olabilir-mi/

KPMG'nin belirttiğine göre, 2015 yılında 235 milyon kişinin takip ettiği e-sporun şu anda toplam 454 milyon takipçisi bulunuyor. 2022 yılında ise e-sporu takip eden toplam kişi sayısının 644 milyon olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca tahmin edebileceğiniz üzere, e-sporu takip eden kitlenin yaş ortalaması, diğer spor dallarını takip eden kitlelerin yaş ortalamasından daha düşük. Dünya genelinde futbolu takip edenlerin yaş ortalaması 39, Premier League'in izleyici kitlesinin yaş ortalaması 42 ve NBA'yi takip eden kitlenin yaş ortalaması ise 53. Buna karşılık e-sporun izleyici kitlesinin yaş ortalaması ise 32.

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Gençler e-spor dünyasına çok ilgili ve bir futbolcu olmak için çabalamak yerine e-spor oyuncusu olmayı tercih ediyorlar. Şu anda yaklaşık 32 milyon e-spor oyuncusu var. Bu gelecek yıllarda daha da artacaktır. Olimpiyatların e-spora açılması halinde rakamların katlanarak büyüdüğünü görebileceğiz.” dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir