Sakıp Sabancı yapay zekâ ile geri döndü

Sakıp Sabancı, 20’nci yıl anma töreninde, yapay zekâ modeliyle mesaj yolladı.

30 Nisan Salı akşamı Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri ve 20. yıl anma töreni, sıra dışı bir sohbete tanıklık etti. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi E. Melisa Sabancı Tapan, dedesi merhum Sakıp Sabancı ile yapay zekâ aracılığı ile sohbet etti. 

Sakıp Sabancı’nın düşüncelerini bugünün dünyasına taşımak ve vizyonundan faydalanmak üzere geliştirilen yapay zekâ modelinin eğitiminde Sakıp Sabancı’ya ait videolar, kitaplar, sesler ve türlü dijital verilerden faydalanıldı. Geliştirilen bu özelleştirilmiş büyük dil modeli, özel üretilen bir yapay zekâ ses modeli ile birleştirildi. Bu sayede katılımcılar, Sakıp Sabancı bugün aramızda olsaydı kendisi için düzenlenen özel anma töreni ve panel ile ilgili neler söylemek isterdi, cevaplarını direk kendi cümleleriyle, kendi sesinden duyma fırsatı yakaladı.

Vision of Sakıp Sabancı projesi, Sabancı Üniversitesi ve Consciouslab işbirliğiyle hayata geçirildi. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir