Sahalarda tarih yazan ayakkabı: “DİNYAKOS 2.0”

Türk futbol tarihinin efsane oyuncularının bile almak için sıra beklediği el yapımı futbol ayakkabısı Dinyakos, 1950’li yıllardan itibaren Türkiye’nin her bir köşesinden ve hatta Avrupa’da oynayan oyuncularımızdan dahi talep görüyordu. 1980’li yıllarda ithalatın serbest bırakılmasıyla piyasa yabancı marka ayakkabıların egemenliği altına girdi. Rekabete dayanamayan Dinyakos markası, böylelikle tarihteki yerini almış oldu. Socrates Dergi, unutulmakta olan Dinyakos efsanesini geri getirmek için bir kampanya yarattı.

DİNYAKOS 2.0

Dinyakos’u dijital çağda doğan yeni nesil futbolseverlere anlatmak için, Son Dinyakos Ustası İbrahim Yöney’in verdiği bilgiler ışığında, yeni nesil bir dijital tasarımcı ile FIFA 21’de giyilebilen Dinyakos 2.0 yaması yaratıldı. Markanın tarihçesi ve yeniden tasarım sürecinden görüntülerin yer aldığı film ile kampanya yayına girdi.

Tarih ile teknolojinin buluşması

Oyuna yüklenebilen Dinyakos 2.0 yaması ve yükleme kılavuzu yayına girdi. Markanın nostaljik dokusuna vurgu yaparak tasarlanan websitesinde ayrıca Dinyakos’un tarihinden bilgiler ve nostaljik fotoğraflar yer aldı.

Markanın yeniden doğuşu

Türk futbol tarihinin en ünlü yerel krampon markası olma özelliğini taşıyan fakat bir marka kimliği bulunmayan futbol ayakkabısı Dinyakos için tüm hatlarıyla çağdaş bir markada olan her şeyi kapsayan yeni bir marka kimliği yaratıldı. Markanın ses tonunu belirlemek için hayattaki son Dinyakos ustası İbrahim Yöney, Türk Futbol Tarihi araştırmacısı yazar Fethi Aytuna ve Tarih Vakfı’ndan alınan bilgilerden yararlanıldı.

Künye

Reklamveren: Socrates Dergi

Ajans: 4129Grey

CEO&CCO: Alemşah Öztürk

ECD: Sami Basut

Kreatif Direktör: Ahmet Terzioğlu

Yaratıcı Ekip: İpek Şurdum, Gürkan Akkurt, Bilal Öztaş

Yaratıcı Stratejist: Zeynep Özdoğan

Ayakkabı Tasarımcısı: @georgiy00865462

Operasyon Direktörü: Yaşar Eser

Motion Designer: Mahmut Kalyoncu

Prodüksiyon: GoGo Project

Yönetmen: Anıl Tokur

Proje Direktörü: Aslı Ergüzel

Yazılım Geliştirme: Günay Sert

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir