Sağlık değerlerinizi takip eden e-dövmeler geliyor!

Güney Koreli bir grup araştırmacı, yakın zaman içinde, vücudumuza yaptıracağımız özel dövmeler aracılığıyla potansiyel sağlık sorunlarına karşı otomatik uyarılar alabileceğimizi ortaya koydu.

Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiğine hepimiz şahit oluyoruz. Bu hızlı gelişimin sonucu olarak da her geçen gün bizi şaşırtacak teknolojilerle karşılaşabiliyoruz. Yaşanan son gelişmelerden biri ise Güney Kore'den. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde sıvı metal ve karbon nanotüplerden yapılan elektronik mürekkep üzerinde çalışan bir grup araştırmacı, yakın zaman içinde, vücudumuza yaptıracağımız özel dövmeler aracılığıyla potansiyel sağlık sorunlarına karşı otomatik uyarılar alabileceğimizi ortaya koydu. Biyoelektrot olarak işlev gören bu özel dövmeler, herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden kolayca uygulanabiliyor. E-mürekkep, oda sıcaklığında sıvı halde yer alan ve yarı iletken veya termometrelerde de kullanılan galyumdan üretiliyor.

e-dovme-pic

Kalıcı olması için üretiminde platinle donatılan karbon nanotüpler kullanılan e-mürekkep, elektrokardiyogram (EKG) ve diğer biyosensörlere bağlanması halinde, hastanın glukoz, laktoz gibi değerlerini ve kalp atış hızını ölçüp bu ölçümleri monitöre aktarabilecek. Bu veriler hastanın hayati belirtilerinin okunması ve diyabetli veya sepsisli kişilerin glikoz veya laktat seviyelerini ölçmek için kullanılabilir.

e-dovme-3

Araştırmacılar şu anda biyosensörleri tamamen devre dışı bırakmayı ve e-mürekkebi kendi kendine yetebilen tamamen bağımsız bir cihaz haline getirmeyi planlıyorlar. Bu hedefi gerçekleştirmek için mürekkebe çip yerleştirmeyi planladıklarını belirten proje lideri ve  Malzeme Bilimi ve Mühendislik Profesörü Steve Park, "Gelecekte mürekkebe yerleştirilen kablosuz bir çip sayesinde bağlanmayı umuyoruz. Çipi kullanarak vücudumuz ve dış cihazlar arasında iletişim kurabilir, sinyal gönderip alabiliriz" açıklamasında bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir