Ronald McDonald'ın bilinmeyen hikâyesi

McDonald’s’ın dünyanın en çok tanınan maskotu olan Ronald McDonald’ın bilinmeyen hikâyesi.

McDonald's'ın ünlü maskotu Ronald McDonald'ı bilmeyen yoktur, hatta birçoğumuz Ronald'ın heykelinin oturduğu bankta palyaçonun yanına yerleşip kolumuzu omzuna atmışızdır. Palyaçonun ilk versiyonu, hava durumu programı sunucusu Willard Scot tarafından, Palyaço Bozo ismiyle bir McDonald's reklamında canlandırılmasıyla ortaya çıktı.

Karakter, burnunda karton bir McDonald's bardağı, belinde sihirli bir kemer, kafasında ise bir McDonald's tepsisi taşıyordu. İlk görünümü çoğu kişiye göre korkutucu olan karakter, çocuklar tarafından çok sevildi ve hızlıca benimsendi. Karakterin bu kadar beğenilmesinin ardından McDonald's, planlarındaki kovboy ve uzay karakterlerinden vazgeçip Scot'a McDonald's'ın maskotu olmayı teklif etti ve böylece Ronald McDonald doğmuş oldu.

Ronald, çocuklar tarafından çok sevilmiş ve adeta McDonald's ile bütünleşmişti. Bu başarıdan kısa bir süre sonra şirket, Scot'un aktif bir palyaço olamayacak kadar kilolu olmasından dolayı Scot'la yolları ayırmaya karar verdi. Bu ayrılığın ardından Ronald, başka aktörler tarafından canlandırıldı ancak şirket aktörlerin kimliğini açıklamadı. 

Ronald, inişli çıkışlı bir kariyere sahip olsa da dünyanın en çok tanınan karakterlerinden biri. Marketing Week, 1995 yılında sekiz ülkede 7 bin kişinin katıldığı bir araştırmada, Ronald'ın Hristiyan haçından çok daha fazla tanındığını ortaya koydu. Schlosser'e göre Ronald'dan daha tanınabilir tek kurgusal karakter, yine kırmızı beyaz giyinen Noel Baba.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir