Rekabet Kurumu'ndan 16 şirkete 150 milyon TL ceza

Rekabet Kurumu, birbirinden çalışan almamak için anlaşma yapan 16 şirkete toplamda 150 milyon TL idari para cezası kesti.

Rekabet Kurumu, birbirinden çalışan almamak için anlaşma yapan 16 şirkete toplamda 150 milyon TL idari para cezası kesti. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu kapsamında verilen ceza, şirketlerin birbirlerinden çalışan almamak üzerine aralarında yaptıkları bir anlaşmayı kapsıyor. 

Rekabet Kurumu yaptığı açıklamada, "Soruşturma sürecinde soruşturma tarafı teşebbüslerin, birbirlerinin çalışanlarının istihdam edilmesini engellemeyi ve çalışan hareketliliğini kısıtlamayı konu alan çalışan ayartmama anlaşması yapıp yapmadıkları incelenmiştir. Bu anlaşmaların temelinde işverenlerin en önemli girdilerden olan emek üzerinde rekabet etmekten karşılıklı olarak vazgeçmeleri yatmaktadır. Çalışan ayartmama anlaşmaları emek faktörünün teşebbüsler arasındaki hareketliliğini azaltmasının yanı sıra emeğin karşılığı olan ücretlerin suni şekilde gerçek değerini bulamamasına da yol açabilmektedir. Netice itibarıyla çalışanların dağılımında etkinsizlik doğmakta ve işgücü piyasalarındaki rekabetçi yapı zarar görebilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Ceza alan isimler arasında tanınmış şirketler bulunuyor

Gerçekleştirilen soruşturma kapsamında toplam 37 şirketin faaliyeti incelendi, 16 şirkete ise para cezası kesilmesine karar verildi. Ceza alan şirketler arasında, Çiçeksepeti, Flo, KoçSistem, LCW, Türk Telekom, Vivense, Vodafone, Zeplin ve Zomato gibi isimler yer alıyor. Doğuş Planet, Google, Migros, Mynet, NTV, Peak Games ve Sahibinden gibi isimler ise, soruşturmada ceza almayan şirketler arasında yer alıyor.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir