Red Bull, Türkiye Pazarına Organik İçecekler Sunacak

Red Bull denince hemen herkesin aklına enerji içeceği geliyor. Jenerik bir marka özelliği gösteren Red Bull aynı zamanda etkinliklerle, ekstrem sporlarla zihinlerimizde canlanıyor. 1997 yılında Red Bull'un Avusturya sınırlarından çıkıp ABD pazarına ulaşması ile günümüzde bilinen enerji içecekleri sektörünün oluşumu başlamıştı. Enerji içecekleri sektörü 2000'li yıllarda hemen her yıl büyüme gösterirken Red Bull dışında birçok yeni global marka bu sektörde yer almaya başladı. Coca Cola ve Pepsi gibi içecek devleri de bu sektöre kayıtsız kalmayarak sektörde yer aldılar. Özellikle bu üç markanın ve işletmenin çalışmaları enerji içecekleri sektörünün küresel ölçekte oluşmasına yol açmıştı.

Enerji içecekleri sektörü büyüyüp genişlerken, ürün çeşitleri de aynı ölçüde artış gösterdi. Neredeyse tüm markalar farklı aromalardan ve bileşimlerden oluşan enerji içecekleri çeşitleri oluşturdular. Çaylı ve kahveli, meyveli, gazlı veya gazsız birçok farklı enerji içeceği üretildi. 2020'li yıllara geldiğimizde ise hem enerji içeceklerinde hem de soft içecek sektöründe tüketicinin talepleri değişmeye başladı. Euromonitor Aralık 2020 raporuna göre, hem ülkemizde hem de dünyada şekersiz içeceklerin tercihi yaygınlaşmaya başladı. Türkiye'de soft içecek sektöründe gözlemlenebilen ilk gelişme, Coca Cola ve Pepsi'nin şekersiz kola üreterek bunları piyasaya sürmesi olmuştu. Bu iki büyük marka, kolanın yeni tüketim alışkanlıklarından kötü etkilenmesini istemediği için ürün dizisini genişletme yolunu seçtiler.

Organics by Red Bull

Enerji içecekleri de tüketicinin yeni taleplerine kayıtsız kalmadı. Red Bull da dahil bazı markalar şekersiz enerji içeceklerini Türkiye piyasasına sürdüler. Şekersiz ürün talebinin yanı sıra, katkı maddesi ve koruyucu maddelerden meydana gelmeyen içecek talebinde önemli artış görülüyor. Tüketicinin yeni taleplerine uygun olarak Red Bull, Türkiye pazarına enerji içeceği olmayan farklı ürünler sunmaya hazırlanıyor. Böylece Red Bull, Türkiye'de ürün karmasını genişleterek hem enerji içeceği hem de organik içecek ürünleri ile yer alacak. Organics by Red Bull etiketi taşıyacak yeni ürünler: Simply Cola, Bitter Lemon, Ginger Ale, Tonic Water, Viva Mate.

Red Bull, ürün logosunda marka ismini geri plana alıyor. Burada kasıt, enerji içeceği ile bütünleşen marka adının etkisini azaltmak olabilir. Ayrıca markanın kendi kolasını piyasaya sürmesi ile Türkiye pazarı yeni bir kola ile tanışmış olacak. Hem cam şişede hem de teneke kutuda satılacak içecekler anında satış kanalı ve geleneksel satış kanallarının taleplerini karşılayabilir. Özellikle son yıllarda otel, restoran, cafe ve eğlence mekanlarında cam şişede içecek servisine talebin dikkate alındığı söylenebilir.

İçecekleri ilk deneyenler arasında olmak isteyenler organicsbyredbulltur instagram hesabında bulunan linkte yer alan formu doldurarak şansını deneyebilir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir