Puffy, iyi uykuyu arayanları "Yatay Zeka" ile tanıştırıyor

Puffy Pazarlama Direktörü Can Arıkan ile Yataş Grup'un uyku markası Puffy'nin reklam filminde yer alan yeni maskotu Yatay Zeka Puffy'nin ardındaki içgörüyü ve Puffy'nin gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Yataş Grup markalarından Puffy, ürün yelpazesinde; yatak, baza, başlık setleri, beyaz ve renkli uyku tekstili kategorilerinde pek çok farklı ihtiyaç ve beklentiye çözüm olabilecek geniş seçenekler barındırıyor. Marka, yakın zamanda yeni reklam filmiyle maskot Yatay Zeka Puffy’yi izleyicisiyle buluşturdu. Puffy Pazarlama Direktörü Can Arıkan ile maskot Yatay Zeka Puffy'nin ardındaki içgörüyü ve Puffy'nin gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Yataş Grup markalarından Puffy olarak reklam filminde maskot kullanma fikri hangi içgörüyle çıktı? Bu süreci sizden dinleyelim…
Puffy, Yataş Grup'un en yeni markası ve aslında sektörün de en genç uyku markası. Rekabetin yoğun olduğu ortamda, gerçekten yüksek kalite ürün üreten, inovasyonla konforu bir arada sunan, ciddi tutarlarda ar-ge yatırımları yapan, müşteri memnuniyeti yüzde 100'e yakın bir markanın kendisini çok çabuk şekilde tüketiciye duyurmasını istiyoruz. Bununla birlikte sektördeki reklam filmlerinin ve kurgularının benzeştiğini, marka isimleri gösterilmediği takdirde birbirlerinden ayrışamadıklarını, dillerinin dahi birbirlerine çok yakın olduğunu görüyorduk. Bunu bir de tüketici araştırmaları ile teyit edince yaratıcı ajansımızı, araştırma raporları ve sektör sıkışıklığı ile ilgili bilgilendirip, bizi kesinlikle ayrıştırmalarını ve akılda yer edeceğimiz bir çözümle gelmeleri doğrultusunda briefledik. Gelen fikir bizi çok hızlı ikna etti ancak kolay olmayacağını da biliyorduk. Çünkü maskot söz konusu olduğunda, maskotu yaşatmak, onu konuşturmak ya da konuşturmamak, tavrını ve sesini belirlemek, başarılı bir animasyon ile hareket ettirebilmek gerçekten çok zor ve emek isteyen bir iş. Sektördeki rakiplerimizin buna cesaret edemeyeceğini, bu işin de kolay kolay taklit edilemeyeceğini de düşünerek bu yola girdik. Şimdi bakınca iyi ki de girmişiz diyoruz çünkü maskotun doğuş filmi ile beraber hem bayilerimizden hem de kullanıcılarımızdan çok olumlu geri bildirimler almaya başladık. Bu, yürüttüğümüz iletişim çalışmalarının başarılı olacağına dair olumlu işaretler veriyor.

Neden Yatay Zeka? Uyku ve teknoloji hangi noktada birleşiyor? Maskot bu bağlamda neyi temsil ediyor? Teknoloji ve maskotu nasıl bir araya getiriyorsunuz?
Yakın zamanda, özellikle uluslararası pazarlarda uyku teknolojilerinde gerek ürün gerek hizmet anlamında önemli gelişmeler oldu. Önümüzdeki yıllarda da özellikle yapay zekânın, insanların uyku ürünlerini ve sağlıklı uykunun yöntemlerini seçmelerinde çok etkili olacağını biliyoruz. "Yatay Zeka" bu anlamda hem Puffy'nin, gündemin ve uyku teknolojilerinin sıkı takipçisi olduğunun altını çiziyor hem de çok kullanılan bir kelime grubu ile özdeşleşerek Puffy'nin tüketicinin aklına gelme sıklığını artırmasına yardımcı oluyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Yatay Zeka, Puffy'nin tüketicilere sunduğu yenilikçi bir bakış açısını temsil ediyor. 

Maskot Yatay Zeka Puffy’nin, markanızın iletişim stratejilerinizdeki rolü nedir? Yatay Zeka Puffy’nin karakteristik özellikleri markanızın değerlerini nasıl yansıtıyor?
Yatay Zeka Puffy, bizim yeni marka yüzümüz. Ünlümüz.

Puffy olarak tüketicilerimizin beklentilerine karşılık vermek için oluşturduğumuz her bir ürün aslında birden çok fayda içeriyor. Yatay Zeka Puffy, işte bu ürün ve hizmetlerin tüketiciye en anlaşılır şekilde anlatılması için var. Markamızın gerek mevcut müşterilerine gerekse iyi uykuyu arayan herkese, iyi uyku için çözüm önerilerini, ürün ve hizmetlerini artık maskotumuz Yatay Zeka Puffy anlatacak.

Yatay Zeka Puffy, bilge, tüketiciyi ve beklentilerini anlayan ve onlara çözümler sunan, teknolojiyi seven ve kullanan, dinamik, hareketli, zeki ve sevimli bir karakter. Uyku konusunda uzmanlığı Yatay Zeka Puffy’yi sadece bilge bir maskot yapmakla kalmıyor aynı zamanda eğlenceli bir arkadaş olarak da kullanıcıyla buluşturuyor. Bu özelliği sayesinde uyku konusunda verdiği önerilerle iyi uykuya ulaşma konusunda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Yatay Zeka Puffy, tüm bu özellikler ışığında Puffy markamızın DNA'sını mükemmel bir şekilde yansıtıyor diyebilirim.

Yatay Zeka Puffy'nin oluşturulma süreci hakkında biraz daha detay verebilir misiniz? Karakter tasarımı ve adı seçimi gibi süreçler nasıl gerçekleşti?
Yatay Zeka Puffy’nin de çok uzun toplantılar, araştırmalar, çok detaylı çalışmalar sonucu ortaya çıktığını söyleyebilirim. Gerek Puffy ekibi gerekse de ajansımızla beraber yürüttüğümüz beyin fırtınaları sonucu en doğrusunu bulmaya çalıştık. En önemli dayanaklardan birisi de tüketici araştırmalarında sorduğumuz Puffy isminin ne hissettirdiği sorusuna karşılık aldığımız yanıtlardı. Tüketiciler, Puffy ismini, "yumuşacık, pofuduk, pamuk gibi, evcil hayvanımın yumuşacık tüyleri" gibi benzetmelerle nitelendirdiler. Bu, karakterimizin nasıl görüneceğine dair önemli bir içgörüydü. Tüm bunlarla beraber eş zamanlı olarak sesi, davranışları, hareketleri çalışıldı ve hepimizin içine sinen, zeki bir karakter ortaya çıktı. Özetle sadece marka olarak istediğimiz maskotu yaratmayı düşünmedik aynı zamanda kullanıcılarımızın da aklında kalabilecek ve onların da dostu olabilecek bir karakter yaratma süreci geçirdik.

Yeni reklam filminizde Yatay Zeka Puffy'nin izleyiciye iletmek istediği ana mesaj nedir ve bu mesajı nasıl vurgulamayı planlıyorsunuz?
Bu film aslında karakterimizin tüketicilere "merhaba" dediği bir doğuş filmi. Tüketicilerin uyku sorunlarının ne olduğunu bildiğini ve artık bu sorunların çözümü için hayatımızda olacağının müjdesini veriyor ve filmin sonunda da bir nevi kullanıcıyla buluşuyor. "Bundan sonra uyku ile ilgili hangi sorun ya da buluş varsa bunu ben size anlatacağım" diyor. Yatay Zeka Puffy, bu filmde tüketicilerle tanıştı, bundan sonra da harika çözümleriyle tüketicilerin karşısına çıkacak.

Gelecek dönem hedef ve stratejileriniz neler olacak?
Önümüzdeki dönemde Puffy’nin tüketicilerle daha fazla iletişime geçtiğini, gücünü ve dinamizmini daha çok hissettirdiğini göreceğiz. Yıl sonuna kadar hız kesmeden son sürat devam edeceğimiz bir iletişim planımız var. Hızlı bir şekilde Türkiye'nin her yerinde mağazalaşan, yoğun iletişim yapan ve yüksek kaliteli ürünlere sahip, tüketici ihtiyaçlarını anlayan ve onlara çözümler sunan genç ve dinamik bir marka olarak kısa süre içerisinde Türkiye’nin en çok tercih edilen uyku markası olmak istiyoruz. Bu noktada Yatay Zeka Puffy de bizim elimizi güçlendirerek kullanıcılarımızı iyi uykuyla buluşturmada önemli bir rol oynayacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir