Promosyon Nedir? Promosyon Çeşitleri Nelerdir?

Promosyon, bir ürün, hizmet veya markanın tüm tanıtım faaliyetlerini kapsar.

Pazardaki en iyi ürünü veya hizmeti sunduğunuzu varsayalım. Tüketiciler ürününüzden haberdar olmazsa bir anlamı kalır mı? İşte bu noktada tüketicilerin ürününüzü duymasını sağlayacak olan faaliyetlere promosyon adı verilir. Promosyon, şirketinizin sesi olur.

Promosyonun faydalarını sıralamak gerekirse:
  • Marka bilinirliğini arttırır.
  • Müşteri trafiğini arttırır.
  • Satış ve kar sağlar.
  • Pazar payını arttırır.
  • Doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

Başlıca promosyon türleri; birebir satış, reklam, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama ve satış promosyonlarını kapsar.

Bireysel Satış

Potansiyel veya mevcut alıcı ve satıcı arasında birebir iletişimin kurulduğu promosyon şeklidir. Masraflı ve zaman alıcı olmasına karşın en etkili yoldur. Uzun süreli iyi bir müşteri ilişkisi ve müşteri sadakati için birebirdir. Özel ve yüksek değerli ürünler için tercih edilir.

Reklam

Reklam; bir ürün, hizmet veya marka mesajının ücretli kanallar aracılığıyla mevcut ve potansiyel tüketicilere iletilmesidir. En önemli kanallardan biridir. İyi bir reklam, sağlam marka bilinirliği yaratabilir.

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, bir kurumun halkın gözündeki imajını olumlu olarak etkilemeye çalışan faaliyetler bütünüdür. Kurumun itibarına yön verir. Halkın gözünde ürün hakkında sempati oluşturmaya çalıştığı gibi; olumsuz bir algı oluştuğunda bunu düzeltmesi beklenir. Son zamanlarda ülkemizde, İngilizcesi "Public Relations"ın kısaltması olan "PR" kavramı sıkça kullanılmaktadır.

https://pazarlamasyon.com/halkla-iliskiler-nedir-islevleri-nelerdir/

Doğrudan Pazarlama

Herhangi bir aracıya başvurulmadan, muhtemel alıcılara doğrudan ulaşılan promosyon faaliyetleridir. Büyük kitlelere seslenmek yerine, potansiyel müşterilere odaklanılır. Kişiselleştirilmiş mesajlar verilebilir ve satışa dönüş oranı daha yüksektir. Arama, mesaj, e-posta, hedeflenmiş online reklamlar doğrudan pazarlama kanallarından bazılarıdır.

Promosyon

Satış Promosyonu

Satış promosyonu, kısa dönemde satışları artırmayı hedefleyen, müşteriye ürünü almaya teşvik eden promosyon türüdür. Kuponlar, indirimler, ücretsiz ürünler, ücretsiz servisler, eşantiyonlar satış promosyonlarından bazılarıdır. Müşteriye ürünü denetmek veya rakip ürünü tercih eden müşterileri etkilemek için tercih edilebilir. Kısa dönemde satışları arttırmasına karşın, uzun dönemde tüketicinin fiyat hassasiyetini arttırma ve ürünün değer algısının değişmesi gibi riskler mevcuttur. Türkçede promosyon denildiğinde ilk akla gelenler daha çok satış promosyonlarıdır.

Ticari fuarlar, sergiler, sponsorluklar, ürün yerleştirme, gerilla pazarlama diğer promosyon türlerinden bazılarıdır.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir