Podcast Reklamları, TV Reklamlarından Daha İyi Performans Gösteriyor

  • BBC'nin markalı içerik departmanı StoryWorks'ün yaptığı bir araştırmaya göre, reklamlardan kaçındıklarını söyleyen kişilerin %22'sinin, televizyon reklamlarına kıyasla bir podcast içerisinde söz edilen markaları hatırlamaları daha olası.
  • Araştırmacılar, podcast dinleyicilerinin yaklaşık olarak %94'ünün, ev işleri yapmak, araba kullanmak, egzersiz yapmak ve getir götür işleri yapmak gibi başka şeyler yaparken podcast'lere konsantre olduklarını keşfettiler.
  • Interactive Advertising Bureau'nun yaptığı tahmine göre, bu yıl içerisinde podcast reklamcılığının hacmi, 678 milyon doları geçecek.
  • İlgili Yazı: Teknoloji Kullanımında Yeni Dönem: Sesli Asistanlar

BBC’nin markalı içerik departmanı olan StoryWorks tarafından yaptırılan çalışma, podcast içeriklerinin televizyon reklamlarına kıyasla daha başarılı olduklarını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, reklamlardan kaçındıklarını söyleyen kişilerin %22'sinin, televizyon reklamlarına kıyasla bir podcast içerisinde söz edilen markaları hatırlamaları daha muhtemel ve bu kişiler bahsi geçen markalara karşı duygusal olarak daha ilgililer.

Adweek'in paylaştığı habere göre, bu araştırma için New York, Melbourne, Münih ve Singapur pazarlarında reklamlardan kaçındıklarını söyleyen 263 düzenli podcast dinleyicisi ve finans meraklısı belirlendi. Toplamda 100 bin dolar ya da daha fazla yıllık hane gelirine sahip olan bu denekler, StoryWorks tarafından üretilen 30 dakikalık "Para Hareketi" adlı markalı bir finans podcast'ini dinledi ve bu sırada televizyona kıyasla duygusal tepkileri, bilişsel etkileşimleri ve marka hafızasını tespit etmek için deneklerin beyin aktiviteleri ölçüldü.

https://pazarlamasyon.com/bir-google-calisanindan-7-onemli-seo-dersi/

Bunun yanı sıra araştırmacılar, tüketici anketleri, video günlükleri ve video görüşmeleri kullanarak 10 farklı küresel pazardan 2.000'den fazla anket katılımcısının ses tüketim alışkanlıklarını topladılar. Araştırmacılar, podcast dinleyicilerinin yaklaşık olarak %94'ünün, ev işleri yapmak, araba kullanmak, egzersiz yapmak ve getir götür işleri yapmak gibi başka şeyler yaparken podcast'lere konsantre olduklarını keşfettiler. Başka şeyler yaparken podcast dinlemek, dinleyicileri daha da bağlanmış hale getirdi. Podcast'i dinlerken telefonlarında gezinmeleri istenen deneklerin %18'i, podcast ile daha fazla meşgul oldu ve podcast'i dinlerken başka hiçbir şey yapmayanlar kıyasla %22 oranında daha iyi bir uzun süreli podcast hafızasına sahipti.

Bu araştırmaya liderlik eden BBC News çok platformlu reklam satışı araştırması direktörü Caitlin Harley, bununla ilgili olarak "Çoklu görev yaptığınız ikincil dinleme grubundaysanız, bir bütün olarak deneyime daha açıksınızdır. İçeriğin kendisini duymaya daha açık olacaksınız, ancak aynı zamanda çevreleyen reklamları hatırlama olasılığınız da daha yüksek olacak." şeklinde bir açıklama yaptı. Bununla beraber Harley, başka şeyleri yaparken podcast'lere konsantre olan dinleyicilerin zaman içinde daha yüksek düzeyde bir etkileşimde bulunduklarını, buna karşılık sadece podcast'e odaklanan dinleyicilerin etkileşimin içine girip çıkma eğiliminde olduklarını ifade etti.

Interactive Advertising Bureau'nun (İnteraktif Reklamcılık Bürosu) belirttiğine göre, bu yıl içerisinde podcast reklamcılığının hacminin 678 milyon doları geçeceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte araştırma şirketi Nielsen ise 2018 yılında, söz konusu marka kaldırma olduğunda, podcast reklamlarının dijital reklamlardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir