Plastik Poşet En Az 25 Kuruş; Bedava Verene Para Cezası Var

  • Uzun zamandır gündemde olan plastik poşetlerin ücretleri belli oldu. Tanesi 25 kuruştan satılacak. 
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamada; "ücretler her yıl güncellenecek."
  • İlgili yazı: Ücretsiz Poşet Dönemi Sona Eriyor

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre plastik poşetler en az 25 kuruşa satılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirdiği ücret her yıl güncellenecek.

Poşeti ücretsiz verenlere, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Plastik alışveriş torbaları için satış noktalarından 15 kuruş geri kazanım katılım payı tahsil edilecek.

Ayrıca lastik, akümülatör, piller ve araç bataryaları, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya (televizyon, küçük ev aletleri, buzdolabı ve soğutucular gibi beyaz eşyalar) piyasaya sürenlerden ve ithalatçılardan da belirtilen miktarlarda aynı pay tahsil edilecek.

Listedeki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye yetkili olacak.

Kaynak: Diken.com

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir