2023 yılının piyasa değeri en yüksek 10 şirketi

Pazar değerlerine göre 2023'ün en iyi 10 şirketini sizler için derledik... Listenin ilk sırasına Apple yerleşti.

Yılın sonunu merakla bekleyenlerden bazıları da şüphesiz ki şirket sahipleri. Her yıl aralık ayında şirketlerin piyasa değerine göre sıralaması yapılan sıralamanın bu yılki sonuçları belli oldu.

İşte 2023'ün Piyasa Değerine Göre En İyi 10 Şirketi:

1- Apple

Piyasa değeri 2.974 trilyon dolar olan Apple dünyanın en büyük şirketi olarak listeye giriyor. iPhone, iPad ve Mac gibi ürünlerle tanınan şirket, yeniliğe ve yüksek kaliteli tasarıma olan bağlılığıyla tüketicilerin favorisi haline geliyor. Bugün her baktığımız yerde karşımıza çıkan Apple bu listede de bir numarada.

2- Microsoft 

Microsoft Corporation, Windows işletim sistemi ve Office yazılım pakatiyle öne çıkıyor.

3- Suudi Armaco

Suudi Armaco petrol ve gaz sektöründe faaliyet gösteriyor. Şu anda listeye üçüncü sıradan giren şirket Suudi Arabistan ekonomisinin kalbi niteliğinde.

4- Alphabet

Google'ın ana şirketi Alphabet; arama motorları, çevrimiçi reklamcılık teknolojileri ve bulut bilişimi içeren geniş bir portföye sahip. Dijital çağımızda Google'ın hayatımızdaki konumu yadsınamaz olduğundan bu listede de Google Alphabet'i üst sıralara taşıyor.

5- Amazon

Amazon dünaynın en büyük e-ticaret şirketlerinin şüphesiz başında gelen bir firma. Kapsamlı ürün teklifleri ve çevrim içi perakende hakimiyeti, Amazon'un pazar değeri açısından en iyi şirketler arasına girmesine yardımcı oldu.

6- Nvidia

Nvidia 2023'ün ilk çeyreğinde kârının sektördeki çağdaşlarının çoğunun üzerine çıkmasıyla son zamanlarda yaygın bir popülerlik kazandı. Bağımsız GPU'lar üreten şirket üretken yapay zekâ plotformlarının ayrılmaz bir parçasıdır.

7- Meta Platformları(Facebook)

Facebook, Meta Platformları olarak yeniden adlandırıldı. Instagram, WhatsApp ve Oculus Metaverse dahil olmak üzere bünyesinde birçok sosyal platformu barındırıyor.

8- Berkshire Hathaway

1839'dan beri var olan şirket, köklü bir yatırım şirketidir. Pek çok işletmenin sahibi olan şirket yüksek pazar değeriyle bu listede yer alıyor.

9- Tesla

Otomotiv ve enerji şirketi olan Tesla, elektirikli araçları ve temiz enerji ürünleriyle tanınıyor. Tesla'nın sürdürülebilir enerji çözümlerine olan bağlılığı ve otomotiv tasarımına yönelik yenilikçi yaklaşımı, onu sektöründe lider yaptı.

10- Eli Lilly

Eli Lilly, 1876 yılında Albay Eli Lilly tarafından kurulmuş bir Amerikan ilaç şirketidir. 18 ülkede ofisleri bulunan şirketin ürünleri yaklaşık 125 ülkede satılıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir