Pelin Erkıralp: “Yüksek bir amaca koşmayan artık yerini koruyamaz”

The Hammers Awards 2023'te Sektörel ve Özel Kategoriler Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Sabancı Holding Kurumsal Marka Yönetimi ve İletişim Bölüm Başkanı Pelin Erkıralp ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards’te Sektörel ve Özel Kategoriler Bölümü jüri başkanlığı yapacak olan isim, Sabancı Holding Kurumsal Marka Yönetimi ve İletişim Bölüm Başkanı Pelin Erkıralp. The Hammers Awards 2023'te Sektörel ve Özel Kategoriler Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Pelin Erkıralp ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda hangi önemli değişiklikleri veya trendleri gözlemlediniz? Türkiye'deki pazarlama iletişimi profesyonelleri ve şirketleri, uluslararası pazarlara açılmak ve küresel rekabetle başa çıkmak için hangi stratejileri benimsemeli?
Türkiye’deki pazarlama alanındaki trendlere baktığımızda son yıllarda özellikle amaç odaklı iletişim ile sosyal sorumluluk projelerinin, veri odaklı yaklaşım ve yapay zekâ teknolojilerinin ön plana çıktığını görüyoruz.

Kurumların yüksek bir amaca koşmadığı, sürdürülebilirliği dert edinmediği sürece yerini koruyamayacağı günümüz dünyasında, hem kurum stratejileri hem de pazarlama ve iletişim yüksek amaca odaklandı. Sosyal sorumluluğu yerine getirmek ve bunun iletişimi ise amaç odaklı iletişimin en elle tutulur örneği oldu.

Diğer taraftan dijital iletişim ve veri odaklı yaklaşım tüm pazarlama iletişimi profesyonelleri için kritik öneme sahip. Biz de hedef kitlelerimize dokunmak için tüm dijital kanalları kullanıyoruz. Dijital iletişimin avantajları konusunda pazarlama ve iletişim dünyası hemfikir. Öncelikle verinin konuştuğu bir dünya; her şey rakamsal ve ölçülebiliyor. Ancak iletişimi dijital ve konvansiyonel olarak ayırmak da bugünün dünyasında çok mümkün değil. O yüzden iletişim, çoklu kanallardan öte, kapsayıcı şekilde yürütülüyor. Bazen şöyle şeyler oluyor; biz kendimizi anlatıyoruz, sonra bir bakıyoruz bir çarpan etkisi oluşmuş, kitleler bizi anlatmış, yayılmış. Bu iletişimde en güzeli… 

Sabancı Topluluğu’nda bizler ortak bir amaca yüzümüzü çevireli ve tüm stratejimiz ile iletişimimizi bu amaç etrafında kurgulayalı yıllar oluyor. Üstelik tüm iletişim çalışmalarını global çapta sürdürdüğümüzü eklemem gerekiyor. Yani sadece Türkiye'ye ve Türkiye'de iletişim yapmıyoruz. Biz 14 ülkedeyiz; 40 milyonu aşkın müşterimiz var. Bu nedenle iletişim stratejimizi kurarken hikâyeye global perspektiften bakıyoruz.

Ekip çalışmasının pazarlama stratejilerinizdeki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bence ekip çalışmasının önemini sadece pazarlama stratejileriyle sınırlandırmamamız gerekiyor. Amaç odaklı organizasyonlardan, yeni nesil iletişimden, sosyal faydadan bahsettiğimiz her noktada aslında tüm yapıyı ekip çalışmasının üzerine inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bugün kurumsal yapıların her alanında yaşanan dönüşümün temelinde yeni nesli görüyoruz. Bugünün dünyasında, bir organizasyonun başarıya ulaşabilmesinin ön koşulu aslında yeni nesli – gerek çalışan gerekse müşteri olarak – kendi amacına, stratejisine, vizyonuna ortak edebilme; onlarla çok sağlam bir güven ilişkisini tesis edebilme yeteneği. 

Yani artık olay sadece bir hedefe ulaşmak değil. Bu yolu birlikte yürümek. Yürürken birlikte öğrenmek, sürekli gelişmek. Geliştikçe de buradaki gücü daha yüksek bir amaç için kullanmak. Yaptığınız işlerle bu samimiyeti, tutarlılığı, kararlılığı yeni nesle geçirebilmek. Bunu sağladığımız noktada, hangi alanda olursak olalım, başarıya ulaşmamız çok daha kolay.

Türkiye'nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards hakkında neler söylemek istersiniz? Ekipler, The Hammers Awards'a neden katılmalı?
The Hammers Awards, işlerimizde sürekli olarak altını çizdiğimiz dönüşümü pazarlama dünyasına taşıyan ülkemizdeki öncü platformlardan bir tanesi. Ben bunu sadece bir ödül töreni olarak görmüyorum. Sektörün, bir yıllık emeğini birlikte kutladığı, tecrübelerini paylaştığı, daha iyiye giden yolu birlikte aradığı, bazı işlerden ilham alırken bazı işlerden de ders çıkardığı, öğretici, bütünleştirici bir mecra olarak görüyorum. Umarım daha uzun yıllar sektörün nabzını tutmaya devam edecek.

The Hammers’a katılım kurallarını ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

The Hammers Awards'a buradan başvurabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir