Pazarlamacılar, Canlı Spor Müsabakalarındaki Reklamlara 100 Milyon Dolar Harcadılar

Pandemi sırasında birçok etkinlik gibi spor müsabakaları da askıya alınmıştı. Profesyonel sporların televizyona geri dönmesiyle birlikte pazarlamacılar, canlı spor müsabakaları sırasında reklam vermek için yaklaşık 100 milyon dolar harcadılar. 500'den fazla reklam veren bu miktarı NBA, MLB ve NHL oyunlarında harcadı.

Pandemiden önce reklamları NBA, MLB ve NHL maçlarında çıkan ilk 100 reklam veren arasından 83'ü 23 Temmuz-5 Ağustos arasındaki çalışma döneminde geri döndü. Geri kalan 17 reklam veren arasında yalnızca beşi, pandemiden önce ilk 50'de yer almıştı. Canlı spor yayınlarında reklama dönmeyen markalar arasında Microsoft, LVMH, Expedia ve Sprint yer alıyor. MediaRadar'a göre Quibi, Slack ve Joe Biden'ın başkanlık kampanyası, canlı oyunların dönüşü sırasında ortaya çıkan ancak salgından önce reklam vermeyen reklamcılar arasındaydı.

https://pazarlamasyon.com/microsoft-ve-nba-salonlara-sanal-taraftarlar-yerlestirmek-icin-is-birligi-yapti/

Canlı spor müsabakalarının geri dönüşü, televizyonda kitlelere ulaşmak isteyen reklam verenler tarafından dört gözle bekleniyordu ve MediaRadar'ın verileri, NBA, MLB ve NHL oyunlarında reklam veren en iyi markaların çoğunun, canlı yayınlar tekrar başladığında pazarlama faaliyetlerine devam etmeye hazır olduğunu gösteriyor. CNBC tarafından aktarılan Nielsen verilerine göre, oyunlarının geçen yıl en iyi 50 televizyon yayınından 47'sini oluşturduğu göz önüne alındığında, NFL'nin olağan sezonunun 10 Eylül'de planlanan başlangıcı önemli bir sınav olacak. NFL, birçok okulun bu sonbahar için oyunları ertelemesi ya da iptal etmesiyle oluşan büyük bir boşluğu dolduracak.

NBA, MLB ve NHL oyunları sırasında birçok sektör, spora aç hayranlarla bağlantı kurmak için toplam harcama paylarını artırdı. Finansal hizmet firmaları pandemi öncesi %16 olan paylarını 19'a yükseltirken, alkol markaları %4,9'dan %6,6'ya, hizmet işletmeleri ise %3,5'ten %4,7'ye yükseltti. Otomotiv ve perakende sektörleri ise %13 oranında sabit kaldı. Teknoloji, medya, gıda ve hazır giyim sektörleri, bu sektörler arasında farklı çapraz akımları belirterek medya harcamalarından paylarını düşürdü.

https://pazarlamasyon.com/pandemi-doneminde-sosyal-medya-ve-influencer-pazarlama-calismalari-artti/

Expedia ve Marriott gibi şirketler geri dönmediği için seyahat şirketleri, salgın öncesi %2,1 olan harcamalarını toplamın %0,2'sine düşürdü. Seyahat sektörü pandemiden önce de canlı spor yayınlarında önemli bir yer tutmasa da, küresel sağlık krizi sırasında konaklama ve hava yolu rezervasyonlarına yönelik yetersiz talep nedeniyle neredeyse hiç reklam olmaması anlaşılabilir bir durum.

Büyük markalar, pandemi sırasında tüketici davranışlarının stadyum içi deneyimden ev içi deneyimlere doğru değişimini daha iyi yansıtmak için spor pazarlama bütçelerini tekrar ayarlamak zorunda kaldı. Örneğin, Pepsi'nin yeni NFL pazarlama platformu "Made for Football Watching", televizyon reklamları, canlı ve perakende entegrasyonları, sosyal medya filtreleri ve özel bir mikro site içeriyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir