Pazarlama iletişimi, müşteriyi odağına alan çok kapsamlı bir hal aldı

The Hammers Awards Kategori Jüri Başkanı Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç, "Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda da önemli ilerlemeler kaydettiğimiz bir dönem oldu bizim için. Bu alanlardaki çalışmalarımızla, çevresel ayak izimizi azaltırken, toplumumuza ve doğaya olumlu etkilerimizi daha da artırmaya devam edeceğiz."

The Hammers Awards Kategori Jüri Başkanı Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç ile Türkiye’de pazarlama iletişiminin geldiği noktayı ve Türkiye'nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards'ü konuştuk.

PAZARLAMA İLETİŞİMİ, MÜŞTERİYİ ODAĞINA ALAN ÇOK KAPSAMLI BİR HAL ALDI

Eskiden pazarlama iletişimi denilince sadece tutundurma çalışmaları kapsamındaki reklam ve promosyon çalışmaları akla gelirdi. Günümüzde ise pazarlama iletişimi, sadece ürün ve hizmet tasarımı ve iletişimi değil, müşteriyi odağına alan çok daha kapsamlı ve derin bir hal aldı. İletişim artık şirketlerin “satmak istediği” şeyler üzerinden değil, müşterilerin ihtiyacı ve hatta ürün/hizmet dışındaki sosyal ve toplumsal konuları da içeren bir duruş haline geldi.

Merkezinde dijitalin olduğu ancak diğer tüm mecraların birbirleriyle etkileşim kurması prensibine dayanan etkileşimli reklamcılık, geleneksel pazarlama iletişimi uygulamalarına yeni bir bakış açısı kazandırdı. Çok kanallı pazarlama, mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte önemini artırdı. Verilerin toplanması ve işlenmesinin yanında veri kalitesinin önemi de ortaya çıktı. Marka amacı ise işin odak noktası haline geldi. Şirketlerin sorumlulukları, sattıkları ürünün çok ötesine geçti. Y ve Z nesli sadece temel ihtiyaçlarının tatmin edilmesini değil, anlamlı bir yaşam için değer ve yaratıcılık sunulmasını bekliyor. Sadece tüketici olarak değil çalıştıkları kurumdan da beklentileri bu. Metaverse’ün hayatımıza girmesiyle birlikte Pazarlama 5.0’ı konuşuyoruz artık. Kişiselleştirilmiş ve dijital deneyim beklenen bu dünyada pazarlama iletişimi güçlü bir ekip işi. 

Pazarlama ekipleri marka sağlığını geliştirmek için elbette liderlik edecekler ancak artık ajanslar kadar şirket içerisindeki diğer departmanların müşteri odaklı bakış açısını sağlamak ve onları da takımın bir parçası yaparak şirket içerisindeki sinerjiyi sağlamak gibi önemli bir görevleri daha var. Ekipte de çeşitliliğe önem veriyorum. Farklı görüş ve yaklaşımların, jenerasyonların bir arada çalışabilmesinin iletişim süreçlerini ve çıktılarını daha da zenginleştirdiğine inanıyorum.  

DİJİTAL DÖNÜŞÜM STRATEJİMİZ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin geleceğine olan inancımızla yatırımlarımıza devam ederek, geleceğin bankacılığını bugünden sunmayı sürdürüyoruz. 2022’de de önemli yeniliklere imza atarak, müşterilerimizi öncü ürün ve hizmetlerimizle buluşturduk. Dijital dönüşüm stratejimiz kesintisiz devam ediyor. 2022’nin ikinci çeyrek rakamlarına göre, her iki müşterimizden biri dijitalden Akbanklı oluyor. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda da önemli ilerlemeler kaydettiğimiz bir dönem oldu bizim için. Bu alanlardaki çalışmalarımızla, çevresel ayak izimizi azaltırken, toplumumuza ve doğaya olumlu etkilerimizi daha da artırmaya devam edeceğiz.

THE HAMMERS AWARDS, PAZARLAMA EKİPLERİ İÇİN MOTİVE EDİCİ

Pazarlama iletişimi ve marka yönetimi tam anlamıyla bir ekip işi. İletişim sektöründe yaratıcılığın ve ortaya konan işin ödüllendirildiği pek çok yarışma var. The Hammers Awards, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümlediği için bence çok değerli bir yarışma. Bu yarışmanın şirketlerin pazarlama ekipleri için motive edici olduğunu düşünüyorum. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir