Pazarlama, bireysel çabalardan çok daha fazlasını gerektirir

Unilever Food Solutions Pazarlama Müdürü Didem Molay Sevin ile The Hammers Awards 2023’te, "En İyi Sponsorluk ve Marka İşbirlikleri Takımı" kategorisinde "Bronz" ödül kazanan Unilever Food Solutions'ın başarısını konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards 2023’te ödüller sahiplerini buldu. Unilever Food Solutions Pazarlama Müdürü Didem Molay Sevin ile The Hammers Awards 2023’te, "En İyi Sponsorluk ve Marka İşbirlikleri Takımı" kategorisinde "Bronz"  ödül kazanan Unilever Food Solutions'ın başarısını konuştuk.

The Hammers Awards 2023'te "Marka Deneyimi, Medya ve İçerik Bölümü" kategorisinde "En İyi Sponsorluk ve Marka İş Birlikleri Takımı" ödülünü kazandık. Bu ödülü, Unilever Food Solutions olarak ürün porföyümüzde yer alan "Hellmann's" markamızla sponsor olduğumuz "Restoran Haftası" projesi sayesinde aldık.

"Restoran Haftası", Türkiye'de gastronomi alanında düzenlenen en köklü etkinliklerden biri. Bu yıl sponsoru olduğumuz ve "paylaşmak" temasıyla 12. kez düzenlenen bu etkinlik, Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı gastronomi festivali olarak biliniyor. Etkinlik kapsamında, farklı şehirlerdeki restoranlarla iş birliği yaparak, katılımcı restoranların özel menülerle tüketicilere benzersiz bir yemek deneyimi sunmalarını teşvik ediyor.

"Restoran Haftası"nın temel amacı, restoran kültürünü ve yerel mutfakları teşvik etmek, aynı zamanda gastronomi meraklılarına farklı lezzetleri keşfetme fırsatı sunmaktır. Etkinlik, hem yemekseverleri hem de restoranları bir araya getirerek, gastronomi alanında sınırları zorlama ve yenilikçi lezzetler sunma fırsatı yaratıyor. Bu, hem restoranların tanıtımına katkıda bulunuyor hem de tüketicilere farklı mutfaklardan yaratıcı tatlar sunuyor. Etkinlik, her yıl gastronomi alanında birçok yeniliği ve trendi beraberinde getirerek sektöre canlılık katıyor.

Restoran Haftası, Hellmann’s markamızın sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz, restoranlar ve gıda sektöründe yer alan partnerlerimizle iş birliği yaptığımız bir etkinlikti. Proje kapsamında, ülkemizdeki birçok seçkin restoranda Hellmann’s ürünlerinin kullanıldığı özel menüler hazırlandı ve tüketicilere sunuldu. Bu özel menüler, tüketicilere farklı tat deneyimleri yaşatmanın yanı sıra, Hellmann’s'in kalitesini ve lezzetini de gözler önüne serdi.

Restoran Haftası'nın başarısının arkasında, tüketicilerin değişen taleplerine hızla yanıt verebilmek, yenilikçi ve kaliteli ürünlerle onları buluşturabilmek yatıyor. Aynı zamanda bu etkinlik, restoranlarla olan işbirliğimizi ve sektördeki partnerlerimizle olan ilişkilerimizi daha da güçlendirdi. Bu projede, UFS Pazarlama ekibimizin katkısı büyük oldu. Ekip olarak, yeme içme sektörüne en iyi hizmeti sunma konusundaki kararlılığımız ve tutkumuz, bu projeyi başarısını katlamış oldu.

Pazarlama, doğası gereği, bireysel çabalardan çok daha fazlasını gerektirir
Sektöre hakim olan yoğun rekabet ve sürekli değişen dinamikler, bireysel yeteneklerin ötesinde, bir ekip çalışmasına olan ihtiyacı kaçınılmaz kılar. Pazarlama sürecinin her aşaması, farklı uzmanlık alanlarına sahip bireylerin bir araya gelmesini gerektirir: pazar araştırmalarından, strateji geliştirmeye, içerik oluşturmaktan medya planlamasına kadar. Bu yüzden, pazarlamanın başarısı büyük ölçüde ekip dinamiklerine bağlıdır.

Unilever Food Solutions (UFS) Pazarlama ekibi olarak, sektörde ayrıcalıklı bir konumumuz bulunuyor. Biz, sadece geleneksel pazarlama stratejilerini takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda portföyümüzü ve işletme stratejilerimizi yenilikçi bir yaklaşımla şekillendiriyoruz. Bu yaklaşım, bizi sektörde öne çıkarıyor ve farkındalık yaratmamıza olanak tanıyor.

Sektördeki ihtiyaçlara direkt ve etkin bir şekilde cevap verme yeteneğine sahibiz
Ekibimiz, Operatör Marketing ve Portfolio Marketing olarak iki ana başlık altında faaliyet gösteriyor. Operatör Marketing, işletme özelinde yapılan tüm pazarlama planlarını ve stratejilerini kapsar, bu da şef ve işletme sahibinin ihtiyaçlarını belirlemeyi, iç görü kazanmayı ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler sunmayı içeriyor. Portfolio Marketing ise; operatörlerin ihtiyaçlarını derinlemesine anlamayı, uygun ürünlerle portföyü zenginleştirmeyi, marka stratejileri belirlemeyi, inovasyon ve fiyatlandırma gibi konularda detaylı değerlendirmeyi kapsıyor. Özellikle ekibimizde yer alan 20 şef sayesinde, sektördeki ihtiyaçlara direkt ve etkin bir şekilde cevap verme yeteneğine sahibiz.

Sektör ihtiyaçlarına değil, gelecekteki trendlere de odaklanıyoruz
UFS olarak, sadece şu anki sektör ihtiyaçlarına değil, gelecekteki trendlere de odaklanıyoruz. Sağlıklı beslenme, sürdürülebilirlik ve vegan/vejetaryen seçeneklerinin artması gibi global trendleri yakından takip ederek, bu değişimlere hazır olmayı ve sektörde liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Bu nedenle ekibimizi düzenli olarak eğitimlerle donatıyoruz. Son eğitimlerimizde; koku, bitkisel beslenme, menü mühendisliği, sosyal medya ve fotoğraf gibi konularda bilgilendirdik. Unilever'in Hollanda merkezli Gıda İnovasyon Merkezi Hive ile de sürekli iletişim halindeyiz. Son olarak hazırladığımız "Geleceğin Menüleri 2023" raporuyla sektördeki şeflere ve işletmelere ilham vermeyi amaçladık.

Bu geniş kapsamlı ve stratejik yaklaşımımız, UFS Pazarlama ekibinin sektörde diğer ekiplere göre neden daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Ekip olarak, geleceğin trendlerini bugünden yakalamayı, sektöre yön veren yenilikleri sunmayı ve müşterilerimizin beklentilerini en üst düzeyde karşılamayı hedefliyoruz.

Pazarlama trendleri, tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillenecek
Önümüzdeki dönemde pazarlama trendleri, tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillenecek. Sağlıklı beslenme, sürdürülebilirlik, vegan ve vejetaryen seçenekleri, dijitalleşme ve kişiye özel deneyimler ön plana çıkacaktır. Ayrıca, sürdürülebilirlik, çevresel ve sosyal sorumluluk konularındaki bilinçlenme ile birlikte markaların bu konulardaki yaklaşımları da tüketiciler için önemli bir tercih sebebi olacaktır.

UFS olarak gelecekte odaklandığımız hedefler yine sektördeki değişimleri yakından takip ederek inovatif çözümler sunmak olacak. Bu doğrultuda, Unilever Hollanda merkezli Gıda İnovasyon Merkezimiz Hive'dan elde edilen bilgilerle yeni projeler ve ürünler geliştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca, şefler ve işletme sahipleri ile yapılan araştırmaların ışığında, sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak yeni hizmetler ve ürünler sunma yolunda adımlar atmayı sürdüreceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir