PayPal ve Apple Pay artık Türkiye'de faaliyet gösterebilecek

Türkiye'de erişimi bulunmayan PayPal ve Apple Pay gibi ödeme sistemlerini ilgilendiren yasada yeni bir düzenleme yayınlandı. PayPal ve Apple Pay artık Türkiye'de faaliyet gösterebilecek.

Kullanımı birçok ülkede mevcut olan PayPal ve Apple Pay, daha önce Türkiye'de kullanıma sunulması beklenirken Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) nedeniyle kullanıma uygun bulunmamıştı. Bu NFC tabanlı ödeme yöntemleri 6493 sayılı kanun kapsamında, birincil ve ikincil sistemlerin Türkiye sınırları içerisinde bulunma zorunluluğu bulunduğundan kullanıma açılmayacak gibi görünüyordu. Ancak, 6698 Sayılı Kanunda yapılan değişikliklerle bu ödeme yöntemlerindeki engeller kalkmış gibi görünüyor. 

PayPal’ın Türkiye’de hizmet verebilmesi için Türkiye’de şirket kurması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) elektronik para lisansı alması gerekiyordu. PayPal ve Apple Pay gibi kuruluşların ise Türkiye’de faaliyet göstermemesinin nedeni, bu düzenlemelere uyum sağlamanın getireceği maliyet ve operasyonel zorluklardı. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 9. Maddesinde yapılan değişikliklerle, kişisel verilerin yeterlilik kararı verilen ülkelere aktarılabilmesi için yeni kurallar getirildi. Bu değişiklikler kapsamında zorlayıcı kısıtlama ve yükümlülükler ortadan kalktı.

Yeni düzenleme, PayPal ve Apple Pay'in önünü açacak

Yapılan yeni düzenlemeyle daha önce mümkün olmayan ve NFC tabanlı ödeme yöntemleri için gerekli olan veri aktarımı mümkün kılındı. Yurt dışı kaynaklı şirketlere artık kurul izniyle veri paylaşımı yapılabilecek. Bu sayede gerekli verilere erişim elde eden NFC tabanlı ödeme yöntemleri Türkiye'de faaliyet gösterebilecekler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir