Pandemi döneminde yüzde 400 büyüyen Pubinno’nun hedefinde İngiltere pazarı var

Pubinno, biranın internetini kurmak için çıktığı girişim yolculuğuna biranın internetini tüm dünyaya yaymak için devam ediyor. Pubinno Kurucu Ortağı Can Algül ile Pubinno'yu konuştuk.

Pubinno, biranın internetini kurmak için çıktığı girişim yolculuğuna biranın internetini tüm dünyaya yaymak için devam ediyor. Geliştirdiği yapay zekâ, bulut ve robotik teknolojileri temelli ürünleri ile Kanada, Kıbrıs, İspanya, Türkiye ve Japonya’da biranın mükemmel şekilde servis edilmesine aracı olan ABD merkezli girişim, 2023 yılı ikinci yarısından itibaren uzun süredir üzerine çalışılan İngiltere operasyonları başlatmayı hedefliyor. Pubinno Kurucu Ortağı Can Algül ile Pubinno'yu konuştuk. 

Pubinno’nun ürettiği inovasyonlar hangi sorunları çözüyor?

Pubinno olarak fıçı biranın en verimli, hijyenik ve kalitesi standart şekilde servis edilmesini sağlayan Yapay Zeka, Bulut Platformları ve Robotik teknoloji tarafından desteklenen bira muslukları üreterek Biranın İnterneti’ni inşa ediyoruz. "Biranın İnterneti"ni örerken, yolculuğun her adımında akıllı çözümlerimiz ve teknolojimizle, fıçı bira ekosistemindeki tüm paydaşların fıçı bira operasyonlarını daha verimli ve hijyenik yönetmelerine destek oluyoruz. 

Pandemi döneminde tüm sektörlerde daralma yaşanırken Pubinno yüzde 400 büyüdü. Bunun arkasında yatan nedenler neler?

Pubinno, hijyen ve sürdürülebilirliği teknolojisinin odağında tutuyor. Pandemi ise hijyenin hayatımızdaki yerini daha önemli bir hale getirdi. Dahası pandemi ile hayatın her alanında dijitalleşme hız kazandı. Örneğin restoranlarda menüler kalktı ve yerini QR kodlar aldı. Dahası erişiminde sorun yaşadığımız her şey gibi, su ya da bir fark etmeksizin her damlanın kıymetini bilir olduk. Dijital, hijyen, kalite ve sürdürülebilirlik konularında öncü girişim Pubinno, bu dönemde haliyle büyümede ivme kazandı. Artık hiç bir barın 1 damla boşa giden biraya, hiçbir tüketicinin 1 damla boşa giden suya tahammülü yok. Pubinno’nun teknolojisi tam da bu ihtiyaca hakkıyla cevap vermesiyle öne çıkıyor. Bu bağlamda Pubinno pandemi döneminde hizmet sunduğu nokta sayısı artırdı ve tüm endüstrinin aksine büyüdü.

Pubinno çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pubinno olarak 3 ana ürünümüz var. İlki olan Pubinno AI Powered Smart Taps, bira markalarının ve bar sahiplerinin servis edilen biranın mükemmel kalitesini ve tadını korumalarına yardımcı oluyor ve sonuç olarak bar müşterileri zaman ve konumdan bağımsız olarak mükemmel biranın tadını çıkarabiliyor. Pubinno Smart Tap, kullanıcı dostu tasarımı ile barmenlerin özellikle yoğun saatlerde birden fazla görevi kolayca yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Pubinno patentli robotik mekanizması, fıçı başına tasarrufu yüzde 20'ye varan bir oranda sağlamaya yardımcı oluyor ve birayı farklı miktarlarda uygun köpük ile servis ediyor.

Pubinno Smart Tap'a tamamen bağlı olan Pubinno Smart Hub, bira markalarına ve pub sahiplerine günlük iş operasyonlarının doğru yönetiminde tam olarak yardımcı olan veri ve KPI izleme, uzaktan kumanda, anormallik algılama ve uyarı gibi hizmetler sunuyor.

Pubinno Smart Hub, gece hayatının da ayak izidir. Bira markalarına ve pub sahiplerine günlük iş operasyonlarının doğru yönetiminde tam olarak yardımcı olan veri ve KPI izleme, uzaktan kumanda, anormallik algılama ve uyarı gibi hizmetler sunan Smart Clean ile fıçı bira hatlarının temizliğini tamamen otomatik hale getirip, yapay zekâ ve patentli Acquavibra teknolojimiz sayesinde hijyenik ve mükemmel birayı garanti altına aldık. Smart Clean, A Design Award sahibi ve Münih Teknik Üniversitesi tarafından onaylıdır.

Sunduğunuz çözümlerin rakiplerinize göre en önemli artılar neler?

Pubinno’nun global pazarda doğrudan bir rakibi yok, ancak tabi ki farklı farklı firmalar var. Hatta sensör takarak ne kadar bira servis edildiğini anlayan, otomatik servis yapan ya da sadece ölçümleme kısmında çalışan girişimler var. Pubinno uçtan uca akıllı çözümler sunuyor; ölçümleme, otomatik servis, kalite yönetimi, kayıp azaltma verimlilik arttırma vb. gibi ve bunu kapalı bir ekosistem ile yapıyor. 

Pubinno Selections hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pubinno 500’den fazla noktada, 1000’den fazla Smart Tap’ten mükemmel birayı servis ediyor. Pubinno ürünlerinin kullanıldığı noktaları Pubinno’nun tüm kalite standartlarını sağlayan fıçı bira noktalarının konumlarını gösteren bir harita olan Pubinno Selections üzerinden görmek mümkün. Bu haritadaki her lokasyonda Pubinno Smart Tap var, fakat tüm Pubinno noktaları haritada listelenmiyor. Pubinno yapay zekâ destekli IoB(Internet of Beer) teknolojisi ile Pubinno noktalarını anlık olarak 10’dan fazla parametre ile takip ediyor. Haritada yer almak için bira kalitesine dair anlık olarak takip edilen 10'dan fazla parametrenin uygun standartları sağlaması gerekiyor. Sadece bu kriterleri karşılayan işletmeler haritada yer alabiliyor.

Selections Map'teki noktalar anlık olarak Pubinno'nun kalite algoritmalarına göre güncelleniyor, sabit bir harita değil. Örneğin; bira sıcaklığı yükseldiği, hat bakımları yapılmadığı ya da fıçı taze olmadığında işletmeler otomatik olarak haritadan çıkarılıyor. 

Pubinno ürünlerinin hem sektöre katkılarını hem de sürdürülebilirlik açısından çevreye katkılarını değerlendirebilir miyiz? 

Sektör raporlarına göre ortalama fıçı başına yüzde 23’lülk bir zayiat var. Pubinno teknolojileri fıçı başına yüzde 20’ye varan verim artışı sağlıyor. Öte yandan SABMiller’in WWF ile birlikte gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik raporuna göre 1 litre bira için tarladan bardağa kadar ortalama 102,5 litre su tüketiliyor. Özel patentli robotik teknolojiye sahip olan platform, fıçı başına yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabiliyor. Pubinno, bugüne kadar toplamda 40 milyon pint’in üzerinde mükemmel bira servis ederken 500 milyon litrenin üzerinde su tasarrufu gerçekleştirdi ve an itibarıyla günde 40 bin litre yani yaklaşık olarak 120 bin bardak bira servis ediyor.

Pubinno dünyada hangi ülkelerde var?

Pubinno, Kanada, Kıbrıs, İspanya, Türkiye ve Japonya’da mükemmel birayı servis ediyor. Hedefinde olduğu pazarlarda derinleşme ve İngiltere pazarı var. 

Hizmet sunduğunuz pazarlardaki reklam ve pazarlama politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pubinno, biranın internetini kurmak için çıktığı bu yolculuğa biranın internetini tüm dünyaya yaymak için devam ediyor. Pubinno bir ürün şirketi ve pazarlama stratejisinin tam ortasında ürünleri ve servisleri bulunuyor. Pubinno, kullanıcılarını çok iyi dinliyoruz, gözlemliyor ve hatta deneyimliyor. Her hafta Pubinno ekibinden biri pozisyonu ve departmanı fark etmeksizin bir Pubinno noktasında barmenlik yaparak ürünleri deneyimliyor. Tüm bu geri bildirimler ışığında şirket ürünleri ve servisleri sürekli geliştiriyor. Bununla birlikte her ülkenin ve pazarın kendine has değişkenlik gösteren ihtiyaçları oluyor. Pubinno ürünleri zaten bu isteklere hızlıca adapte olabilecek şekilde tasarlandı, geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor. 

Ağızdan ağıza pazarlama bugün hala dünyanın en etkili pazarlama aracı. Pubinno kullanıcıları henüz birinci gün itibarıyla, ürünlerin faydasını hissediyor. Bir pazara açıldığında ekosistemdeki hemen her paydaş hızlıca Pubinno’dan haberdar oluyor. Pubinno’nun en önemli pazarlama stratejisi kullanıcıyı, pazarı anlamak ve ürünlerini ve servislerini bu yönde geliştirmek. Tam da bu stratejisi sayesinde Japonya, Kanada, İspanya, Türkiye gibi bambaşka coğrafyalarda aynı marka ve ürünler başarıyla operasyonlarını yürütebiliyor. 

Pubinno tüm bunların yanında biranın tarihi, sosyolojik önemi, dijital dönüşümü, endüstrinin sürdürülebilirliği gibi konular üzerine derinlikli içerikler üretiyor. Hatta Jason Lambert, Chad Wodskow, Tara Nurin, Neil Witte gibi sektörün farklı alanlarında uzmanlaşmış çok değerli isimleri ‘’Perfect Beer Talks’’ isimli webinar serisinde ağırlıyor, global bir bira kütüphanesi oluşturuyor.

Yakın vadedeki hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pubinno temelde bir B2B şirketi. Bununla birlikte daha geniş perspektifte biraya değen ve tüm dünyada tek bir damlasını zayi etmeden her bir bardağını mükemmel servis etme hedefinde olan bir şirket. Dolayısıyla son tüketicinin mutluluğu Pubinno için çok önemli. ‘’Pubinno Selections’’ şirketin bu bakış açısını tam olarak karşılayan ürünlerinden biri. Selections satış noktalarından aldığı kalite parametrelerini anlık olarak ölçerek mükemmel bira noktalarını listeleyen bir harita. İlk olarak Türkiye pazarına açılan Pubinno Selections, yakın zamanda farklı ülkelerde de sunulacak.

Pubinno Aralık ayında Japonya pazarında genişlemeye gidiyor, 2023 yılı ikinci yarısı itibarıyla uzun süredir üzerine çalışılan İngiltere operasyonları başlatıyor.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir