Otomobil Markaları, Dinamik Dijital Pazarlama ile Tüketicilere Nasıl Ulaşıyor?

  • Mini, geçtiğimiz yılın sonunda Twitter ve deneyimsel teknoloji platformu Fooji ile iş birliği yaparak San Francisco ve Los Angeles’ta bulunan kişilere tek bir tweet ile Mini Countryman aracıyla test sürüşü ayarlamaya imkanı tanıyan bir hizmet kullanıma sundu.
  • Renault İtalya, "Tokyo Hikayeleri" isimli anime tarzındaki Instagram Hikayeleri kapsamında, İtalyan tüketicilerin Instagram Hikayeleri ve Facebook Messenger aracılığıyla Renault Captur SUV'un sınırlı sayıdaki sürümünün ön siparişini vermelerine imkan tanıdı.
  • Lüks otomobil markası Acura, hayranlarının kendi kişiselleştirilmiş 2019 ILX sedan'larını meydana getirmeleri için Instagram tabanlı bir araç üreticisini kullanıma sundu.
  • İlgili Yazı: Alibaba ve Ford Ortaklığıyla Hizmete Açılan Araç Satış Otomatı

Günümüz tüketicileri için keşif işleminin, bir sosyal medya yayını ya da bir üçüncü taraf internesi sitesi kapsamında gerçekleşmesi, bir markanın ana sayfasında ya da fiziksel bir mağazada gerçekleşmesinden çok daha olası bir durumdur. Bu durum, tüm kategorilerdeki markaları, huninin tepesindeki tüketicilerle nasıl etkileşime girdikleri konusunda yeniden düşünmeye zorladı. Buna karşılık olarak otomotiv markaları ise çevrim içi olduklarında potansiyel müşterilere ulaşan etkileşimli pazarlama içerikleri oluşturuyorlar. PSFK geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir yazıda, araçlarını eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde keşfetmeleri için müşterilerini teşvik eden üç büyük otomotiv markasını sıraladı.

https://pazarlamasyon.com/bir-otomobil-markasi-neden-ic-camasiri-uretir/

Mini ABD - Test Sürüşü İçin Tweet At

Otomobil üreticisi Mini, geçtiğimiz yılın sonunda Twitter ve deneyimsel teknoloji platformu Fooji ile iş birliği yaparak San Francisco ve Los Angeles’ta bulunan kişilere tek bir tweet ile Mini Countryman aracıyla test sürüşü ayarlamaya imkanı tanıyan bir hizmet kullanıma sundu.
Yeni bir Mini Countryman model araçla test sürüşü yapmak isteyen kişilerin, Mini ABD’nin resmi Twitter hesabına #MINIonDemand etiketiyle tweet atmaları yetiyordu.

https://twitter.com/MINIUSA/status/1055199686036905984

Test sürüşü için belirtilen şekilde tweet atan kişilere, kendilerini ücretsiz test sürüşüne kayıt yaptırmaya yönlendiren bir link gönderiliyordu. Kullanıcı bu linkte yer alan kayıt formuna test sürüşünün tam olarak nerede ve ne zaman gerçekleşeceği gibi bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra, bir Mini çalışanı potansiyel müşterinin planladığı zamanda ve yerde 30 dakikalık bir test sürüşü için aracı teslim ediyordu.

Renault İtalya - Tokyo Hikayeleri

Renault İtalya, İtalyan tüketicilerin, Instagram Hikayeleri ve Facebook Messenger aracılığıyla Renault Captur SUV'un sınırlı sayıdaki sürümünü satın almalarına imkan tanıdı. Tüketiciler, Renault İtalya'nın "Tokyo Hikayeleri" isimli anime tarzındaki Instagram Hikayeleri serisini görüntüledikten sonra karakterlerden birinin chatbot versiyonu ile bağlantı kurabiliyor ve bu chatbot, tüketicilerin Facebook Messenger aracılığıyla mevcut olan 100 Renault Captur Tokyo Sürümü'nden birinin ön siparişini vermelerine yardımcı olabiliyordu.

Acura - Instagram Hikayeleri

Japon otomobil üreticisi Honda'nın bünyesinde yer alan lüks otomobil markası Acura, hayranlarının kendi kişiselleştirilmiş 2019 ILX sedan'larını meydana getirmeleri için Instagram tabanlı bir araç üreticisini kullanıma sundu. Instagram kullanıcılarının bu araç üreticisini kullanabilmeleri için Acura'nın resmi Instagram hesabını ziyaret etmeleri ve araç üreticisini aktif hale getirmeleri için markanın hikayelerine tıklamaları gerekiyordu.

Instagram kullanıcıları, tekerlekler ve aksesuarlar gibi aracın çeşitli dış ve iç parçalarının sanal etiketlerini kendi tercihlerine uygun olarak bir araba modelinin üzerine yerleştirebiliyorlardı. Bunun yanı sıra Acura, bu özel hikayelere eklenebilecek hareketli resimler (GIF) meydana getirmek için Giphy ile iş birliği yaptı. Lüks otomobil markası, ayrıca bu proje için Pablo Rochat ve Sean Charmtz de dahil olmak üzere görsel ögeleri tasarlamaya yardımcı olmaları için Instagram’ın en iyi influencer'larından bazılarıyla birlikte çalıştı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir