Otobüslerdeki Reklam Giydirme Neden Tercih Ediliyor?

Rekabetin giderek arttığı dijital dünyada, akıllı ajanslar, insanların dikkatini çekecek ve onları düşündürecek şekilde geleneksel dış mekan reklamcılığına yönelmeye devam ediyor. Her gün ulaşım aracı olarak kullandığımız otobüsler de reklam dünyasının yaratıcı beyinleri için hareketli bir tuval anlamına geliyor.

https://pazarlamasyon.com/zamanla-paslanan-yaratici-acik-hava-reklami/

Vector Media'nın Kıdemli Pazarlama Direktörü Luke Leonard, toplu taşıma reklamcılığı hakkında "Reklam verenlere mümkün olan en geniş kitleyi verimlilikle sağladığı kanıtlanmıştır." diyor. Ayrıca reklam verenlerin diğer seçenekler yerine neden otobüs reklamcılığına yöneldiğinden bahsediyor:

"Özellikle büyük şehirlerin kalabalık noktalarında reklam panoları ve tabelalar ile sınırlı açık hava reklamı seçenekleri vardır ancak otobüs reklamcılığı, şehirlerdeki ana caddelerden geçerek ulaşılması zor alanlara girmenizi sağlar. 50'den fazla şehirde düzinelerce toplu taşıma yetkilisi ve otobüs şirketi ile reklam ortaklığımız var, bu nedenle reklamcılara tek durak noktası aracılığıyla ülke çapında birçok büyük pazarda yerleştirme sağlayabiliyoruz."

"Otobüs reklamcılığı çevreniz ile bütünleştirilmiştir, yani mevcut altyapının verimli ve ekonomik kullanımıdır. Reklam panoları pahalıdır çünkü mülk sahipleri bazen elverişsiz yerlerde, yerel topluma hitap etmeyen devasa yapılar inşa etmek zorundadırlar; ancak otobüsler birçok topluma temel hizmet sağlamaktadır."

"Bizim gibi satıcılar, tüketiciler için otobüsün dışındaki bir reklamı görmenin ötesinde deneyimler yaratarak reklamcılığı güçlendirebilir. Tüketicilere gerçekten unutulmaz bir an sağlamak için iç mekan dönüşümleri yapabilir ve özel iç ortamlar oluşturabiliriz. Bunun bir otobüs olduğu gerçeğiyle oynayın; insanların baktıklarını düşündükleri şeye karşı bakış açılarını bozun. Yaratıcı oynamak için kapıları, tekerlekleri, ışıkları, hatta otobüsün içindeki yolcuları kullanın. Otobüsü olmayan bir şeye benzetin!"

https://pazarlamasyon.com/akillica-hazirlanmis-28-acik-hava-reklami/

"Bağlamsal olarak alakalı olun; bu otobüsün nerede olduğunu ve otobüsü kimlerin göreceğini düşünün. Dikkat çekmek için ortamın bağlamından nasıl yararlanabilirsiniz? Tüketiciler görülmeyi, temsil edilmeyi veya bir şakanın içindeymiş gibi hissetmeyi severler. Onu gören insanlarla bağlantı kurmak için konuma özgü referanslar yapın."

Otobüs, her tarafına -hatta içine- yerleştirilmiş reklamlar bulunan tek ulaşım aracı değildir. Diğer ev dışı reklamlarda transit kategorisindeki araçlar arasında kamyonlar, metrolar, taksiler ve hatta uçaklar bulunur. Etkilidirler çünkü onları atlayamazsınız, görmezden gelmek zordur. Ancak bu, tüm toplu taşıma reklamlarının yaratıcı, ustaca veya etkili olduğu anlamına gelmez.

Ev dışı reklamların insanların dikkatini çekmede bu kadar iyi olmasının birkaç nedeni var. Birincisi açık: Her şey sayılarla ilgili. Reklamınız dışarıdayken, dahası eğer reklamınız şehrin içinde dolanan bir otobüsteyse onu seyreden bolca göz olacak.

İkinci olarak tüketicilerin dışarıdayken %33 daha fazla uyanık oldukları iddia ediliyor. Diğer bir deyişle, reklamlar ve markalar temiz havada daha derin ve kalıcı izlenimler bırakıyor. Ayrıca tek fikirli, daha kısa bir metne ve daha büyük yazı boyutuna sahip reklamların daha etkili olduğu görülüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir