OpenAI'ın metinlerden ultra gerçekçi videolar üreten yeni yapay zekâ modeli: Sora

OpenAI, metinleri son derece gerçekçi videolara dönüştürebilen yeni yapay zeka modelini duyurdu. Sora adındaki bu model, bütün film endüstrisini değiştirme potansiyeline sahip.

OpenAI, geçtiğimiz gün yeni bir yapay zekâ modeli yayınladı. Sora adındaki bu model, metinlerinizi oldukça gerçekçi videolara dönüştürüyor. Sora, şu an için en fazla 1 dakika uzunluğunda videolar üretebiliyor. Ancak, ilerleyen zamanlarda bu sürenin uzaması bekleniyor.

Sora, belirli bir bölgedeki manzarayı anında videoya dönüştürebiliyor ya da bir fincan kahvenin içinde savaşan iki korsan gemisi yaratabiliyor. Sora, ultra gerçekçi videolar oluşturmanın yanı sıra çeşitli animasyonlar da yapabiliyor. Siz aynı bir yönetmen gibi sahneyi tarif ediyorsunuz ve arkanıza yaslanarak Sora'nın yaratıcılığını ortaya koymasını bekliyorsunuz.

Metinlerden video oluşturan yapay zekâ modelleri yeni bir şey değil; ancak Sora, bu modeller arasında en başarılı sonuçları veren yapay zekâ olarak öne çıkıyor. Gerçekçiliğiyle bizi her ne kadar büyülese de, Sora'nın oluşturduğu videolar henüz mükemmel değil. Dikkatlice incelendiğinde, insan el parmakları, gözler ve perspektiflerde bazı hataların olduğu fark ediliyor. Ancak, Sora'nın hala geliştirilme aşamasında olduğunu ve her geçen gün kendi kendine öğrenerek daha iyi sonuçlar üreteceğini unutmamak gerek.

Sora, şu an için belirli bir kesim kullanıcının erişimine açıldı. OpenAI, ortaya çıkabilecek tehlikelerin önünün alınabilmesi için, öncelikle Sora’nın belirlenen profesyoneller tarafından test edileceğini duyurdu. Ne dersiniz, çok da uzun olmayan bir gelecekte, tamamen yapay zekâ tarafından üretilmiş videolardan oluşan filmler izlemeye mi başlayacağız?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir