Nvidia ve Microsoft, dünyanın en güçlü yapay zekâ bilgisayarını oluşturacak

Nvidia, yapay zekâyı eğitmek için gereken bilgi işlem yükünün üstesinden gelmek üzere tasarladığı "dünyanın en güçlü yapay zekâ bilgisayarlarını" oluşturmak için Microsoft ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Nvidia, yapay zekâyı eğitmek ve ölçeklendirmek için gereken devasa bilgi işlem yükünün üstesinden gelmek üzere tasarladığı "dünyanın en güçlü yapay zekâ süper bilgisayarlarını" oluşturmak için Microsoft ile çok yıllık bir işbirliği yaptığını duyurdu. Bu işbirliği ile Nvidia, dünyanın en güçlü AI süper bilgisayarlarından birini oluşturmayı amaçlıyor. 

Yapay zekâyı eğitmek ve ölçeklendirmek çok daha kolaylaşacak

Microsoft'un Azure bulut altyapısına dayanan süper yapay zekâ bilgisayarı, Nvidia'nın güçlü H100 ve A100 veri merkezi GPU'larını ve Quantum-2 InfiniBand ağ platformunu kullanacak. Bununla birlikte Nvidia, daha fazla kuruluşun yapay zekâyı eğitmesine, dağıtmasına ve ölçeklendirmesine olanak tanıyacak. Şirketler ayrıca Microsoft'un DeepSpeed ​​derin öğrenme optimizasyon yazılımını optimize etmek için işbirliği yapacak.

nvidia-microsoft-yapay-zeka-1

Son yıllarda DALL-E ve Midjourney gibi ortaya çıkan yapay zekâ programları oldukça popüler bir hale geldi. Bu programların geliştirilmesi ise, ölçeklenebilen güçlü bilgi işlem altyapısına olan talebi önemli ölçüde artırdı. Bu işlem yükünü karşılayacak bilgisayarlar ise henüz pek yaygın değil. Nvidia ve Microsoft arasında gerçekleşen iş birliğiyle bu eksikliğin giderilmesi amaçlanıyor. 

Microsoft'ta Bulut + Yapay Zekâ Grubu Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, "Yapay zekâ, işletmeler ve endüstriyel bilgi işlem genelinde bir sonraki otomasyon dalgasını besliyor ve kuruluşların ekonomik belirsizliklerle başa çıkarken daha azıyla daha fazlasını yapmalarını sağlıyor. NVIDIA ile işbirliğimiz, Microsoft Azure'daki her kuruluş için son teknoloji yapay zekâ yetenekleri sunan, dünyanın en ölçeklenebilir süper bilgisayar platformunun kilidini açıyor." ifadelerine yer verdi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir