Nike, Otomatik Bağcıklı Basketbol Ayakkabısı Üretti

Geleceğe Dönüş film serisine aşina olanlar, 1989 yılında çekilen serinin ikinci filminde Marty McFly'ın giydiği Nike Air Mag model otomatik bağcıklı ayakkabıyı hatırlayacaktır. Marty, ayakkabıyı giydiğinde ayakkabı kendiliğinden bağcıklarını sıkarak onu ayakkabıyı bağlama zahmetinden kurtarıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=7wrw19K_g_M&feature=youtu.be

2016 yılında 89 adet üretilen Nike Air Mag modeli hızlı bir şekilde tükenirken, ayakkabıların bir çifti açık artırmada 104 bin Amerikan Dolarına alıcı buldu ve şu ana kadar bir ayakkabı için ödenen en yüksek fiyatlardan biri olarak tarihe geçti.

Nike laboratuarları uzun bir süredir otomatik bağcıklı ayakkabı üretimi için ar-ge çalıştırmaları gerçekleştiriyor. Nike ayakkabılarının baş tasarımcısı olan Tinker Hatfield, bu teknolojinin hayata geçmesi ve ayakkabıların uygun maliyete düşürülerek herkesin faydalanabileceği bir teknoloji olması için çalıştıklarını açıkladı.

EARL kısaltmasını verdiklerini bu çalışmalar 2017 Ekim ayında ilk prototip olan Nike Hyper Adapt 1.0 model ayakkabı ile basına tanıtıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=iOcq98vU0SY

Ayakkabı tanıtımı ABD'de büyük ilgi görürken, ayakkabı tek tuşla bağlanıp tek tuşla gevşetilebiliyor. Bunu ayakkabının orta tabanında bulunan batarya ve ayakkabı gövdesindeki ince bağlantılar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Ayakkabı ABD'de 720$'dan satışa çıktı.

Otomatik bağcıklı ayakkabı serisinin ikinci modelinde Nike, oyuncuların ayakkabıdan teknik taleplerinin en çok olduğu sporlardan biri olan basketbol için bir ayakkabı üretti. 15 Ocakta lansmanı yapılan ve 17 Şubatta satışa çıkacak olan Nike Adapt BB model ayakkabının satış fiyatı 350$ olarak açıklandı.

https://www.youtube.com/watch?v=uZJ2bq12JSI

Nike, yaptığı bu girişimlerle spor ayakkabı ve "sports lifestyle" ayakkabı kategorisinde "game changer" yani iş stratejisiyle rakipleri ile arasında fark yaratacak bir teknolojiyi tüketicilerin ilgisine sundu. Marka benzer bir atılımı "Nike Air" olarak bilinen ayakkabının tam hava tabanıyla kaplanması teknolojisi ile yapmıştı. Bu teknoloji öncelikle Adidas'a sunulmuş, Adidas'tan ilgi görmeyen teknoloji Nike'a sunulmuş ve marka bu teknolojiyi koşu ve basketbol ayakkabılarında kullanarak önemli bir ivme ve başarı yakalamıştı.

Eğer Nike, bu teknolojiye talep yaratıp, farklı kategorilerdeki ayakkabı modellerinde uygun fiyatlı ve fonksiyonel ayakkabılar tasarlayabilirse rakiplerine karşı önemli bir avantaj sağlayabilir. Otomatik bağcık teknolojisi ile öncü olacak marka, pazarlama açısından birçok avantajı ve öncü olmanın getireceği bilgi birikimini lehinde kullanabilecektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir