Nike Başkan Yardımcısı Oğlu Yüzünden İstifa Etti

Nike'ın Kuzey Amerika bölgesinden sorumlu başkan yardımcısı Ann Hibert, geçtiğimiz pazartesi günü istifa etti. Yaklaşık 25 yıldır Nike için çalışan Ann Hibert, Amerikan Bloomberg gazetesinde çıkan bir haberden sonra istifa ettiğini duyurdu. İstifanın perde arkasında ise enteresan bir hikaye var.

25 Şubat 2021 günü Bloomberg gazetesi, "west.coast.streetwear" isimli instagram hesabının sahibi Joe Hebert (19) ile yaptıkları röportajı yayınladı. Joe Hebert, Ann Hebert'in oğlu ve kendisi ABD'de son yıllarda adeta bir sektör haline gelen sneaker ayakkabı "resale" tekrar satış işlemleri gerçekleştiriyordu. Bu yöntemle Nike'tan çıkan ve sınırlı sayıda üretilen sneakerlar önce birtakım bilgisayar programları tarafından lansman yapıldığı gün satın alınıyordu. Ardından da ürünü satın almak isteyip alamayan nihai tüketicilere "stockx" ve benzeri platformdan perakende fiyatının kat be kat fazlasına satılıyordu. Joe Hebert, kurduğu sistemle discord kanalında bulunan arkadaşları ile organize oluyor, Cybersole, Ganeshbot ve Kodai gibi programlara tanımlı kredi kartı ile sneakerları satıcısından topluyor. Son aşamada da sneakerları gerçekten satın almak ve giymek isteyen nihai tüketicilere ayakkabıyı yüksek karlarla satıyordu.

Ann Hibert'in İstifasına Neden Olan İki Faktör

Ann Hibert'in istifasına neden olan faktörlerden biri, oğlu Joe Hebert'in bu alışverişleri onun kredi kartı ile yapmış olması. Örneğin ünlü rapçi Kanye West'in markası olan Yeezy'den çıkan 350 Zion model 600 çift sneakerı tam 132.000 ABD Doları ödeyerek satın alıyor. Daha sonra bu sneakerları satarak 20.000 ABD Doları kar ediyor. Satın alma işlemi Ann Hibert'in American Express kredi kartıyla gerçekleştiriliyor.

Ann Hibert'in istifasını getiren ikinci faktör Joe Hebert'in, annesinin pozisyonundan istifade etmiş olması. Joe Hebert, Footlocker mağazasından bazı sneakerların satışa çıkarılmadan kendisine satılmasını sağlıyor. Nike'ta çalışan ve ismi açıklanmayan başka bir ortaktan da sneaker tedariği konusunda önemli destek alıyor. Örneğin, Nike'ın ikonik tasarımlarından olan ve Geleceğe Dönüş filminde bağcıkları otomatik bağlanan Nike Mag model sneakerlardan 6 çift tedarik ediyor. Bu modelin bir çifti ise minimum 12.000 ABD Doları'na satılıyor. Joe Hebert, verdiği röportajda bazı aylarda 600.000 ABD Doları ciro yaptığını belirtiyor.

Nike, çalışanlarının ürünlerini "resale" yapmasına ve yapan kişilerle işbirliği yapmasına izin vermiyor ve bunu sözleşme ile güvence altına alıyor. Ann Hibert ise oğlunun kısa yoldan ve yüksek miktarda para kazanma hırsının kurbanı olarak 25 yıldır görev yaptığı markadan istifa etmek zorunda kaldı.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir