NFT platformları App Store'da yer almak istemiyor!

The Information’ın yayınladığı rapora göre, NFT pazaryeri platformları uygulamalarını App Store üzerinden kullanıma sunmaktan kaçınıyor.

Yakın zaman önce The Information’ın yayınladığı rapora göre, NFT alım satım platformları, uygulamalarını App Store üzerinden kullanıma sunmaktan kaçınıyor. Apple'ın uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 hatta belirli şartlar altında yüzde 30 seviyesini de aşabilecek komisyon almasından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu durumda, Apple'ın her NFT satışından yüksek oranda pay almak istediğini söyleyebiliriz.

"Apple, yeni teknolojilerin önünü kesiyor"

app-store-nft-1

Teknoloji devi, yıllık geliri 1 milyon doların altında olan platformlar için komisyonu yüzde 15’e düşürmeyi teklif etse de, uygulamalardan alınmaya devam edilen yüksek komisyondan dolayı, Solana NFT pazarı Magic Eden, App Store‘dan hizmetini geri çektiği belirtmişti. Apple'ın aldığı yüksek komisyonların, NFT pazaryeri platformlarının işlevlerini sınırladığını ve bu nedenle platformların App Store'da yer almak istemediklerini söyleyebiliriz. Birçok kişi ise Apple’ın bu uygulamasının yeni teknolojilerin önünü kestiğini belirtiyor.

App Store, platformlarda kripto para birimleriyle ödemeleri kabul etmiyor

Rapora göre, NFT pazar yerleri satın alımlarda yaklaşık ortalama yüzde 2'lik bir komisyon alırken, App Store’un platform kurallarından nedeniyle Apple'ın uygulama içi satın alımlarda yüzde 30'a varan komisyon alması, NFT platformlarının zarar etmesine neden oluyor. Ayrıca, App Store'un uygulama içi satın alımlarda, platformları ABD doları cinsinden işlem yapmaya zorlanması ve kripto para birimleriyle ödemeleri kabul etmemesi de diğer bir olumsuz taraf.

Apple'ın zorlayıcı şartları altında NFT platformlarının App Store'da yer almak istememesi haliyle normal karşılanıyor. NFT pazar yeri Rarible’ın CEO’su Alexei Falin, App Store'un uyguladığı şartlara bakıldığında, Apple’ın kullanıcılarının NFT alıp satmasını açıkça istemediğini gösterdiğini belirtiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir