NFT'lerde günlük satışlar son bir yılın en düşük seviyesinde

NFT'lerde günlük ortalama satış sayısı son bir yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Türkçe'de "değiştirilemez token" olarak adlandırılan Non-fungible token (NFT), son yılların en popüler kavramlarından. NFT kısaca, blok zinciri ağı üzerinde şifrelenmiş ve eşi olmayan benzersiz dijital varlıkları temsil ediyor. Son birkaç yılda, NFT'lerin dudak uçuklatan fiyatlara satılmasıyla karşılaşmamız ise dünyanın yeni teknolojilere ne kadar ilgi duyduğunu gözler önüne seriyor. Ne var ki son yılların en popüler kavramlarından olan ve satışlarından milyonlarca dolar gelir elde edilen NFT dünyası son zamanlarda düşüş trendini sürdürüyor. Öyle ki NFT'lerde günlük satışlar son bir yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Haziran 2022'de yaklaşık 19 bine kadar düşen günlük ortalama satış sayısı, Haziran 2021'den bu yana en düşük noktaya geriledi. Haziran 2021'de henüz yeni bir akım sayılan NFT'ler gittikçe popülerleşiyor ve NFT pazarında hızlı yükseliş trendi devam ediyordu. Haziran 2022'de tekrardan bu noktaya gelinmesi ise NFT piyasasında bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi.

nft-dusus-trendi-1

NFT'ler için pazar analizi yapan piyasa takipçisi şirket NonFungible'ın rakamlarına göre, NFT pazarının toplam aylık işlem hacmi 4 milyar doların üzerindeki zirveden 800 milyon doların altına kadar düştü. Böylece, son 3 ayda NFT pazarının toplam değeri yüzde 40 düşerken ticaret hacmi de yüzde 66 geriledi. Analistlere göre yıl içerisinde NFT toplam pazar değerinde ve günlük ortalama satış sayısında önemli değişimler beklenmiyor.

Google aramalarında da düşüş var
Açıklanan verilere göre, 2021 yılında teknoloji dünyasının en büyük trendlerinden biri olan NFT'ler için Google'da yapılan aramalar, bu yılın başından mayıs ayına kadar yüzde 88 azaldı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir