Next Level’a geçmeye hazır mısınız?

Pazarlama iletişiminde sektörün ilham kaynağı Pazarlamasyon Dergi, yeni sayısıyla ilkbahar boyunca yanı başınızda...

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Teknolojik ilerlemelerin yanı sıra kültürel ve sosyal dinamiklerdeki değişimler, insanlığın geleceğini şekillendirirken, aynı zamanda bireyler ve toplumlar için yeni sorumluluklara ve fırsatlara kapı açıyor. Pandemiyle birlikte hızlanan dijital dönüşüm, iletişimden iş yapış modellerine kadar her şeyi etkiledi. Özellikle yapay zekâ, merkeziyetsizlik ve sosyal sorumluluk gibi kavramlar, günümüzün belirleyici unsurları haline geldi. Yaratıcılık da yapay zekâ ve algoritmaların katkısıyla yeni bir boyuta taşınıyor. Markalar, geleceği şekillendirecek trendlere odaklanarak bu değişime ayak uydurmak için çaba gösteriyor. Ekonomik belirsizlikler girişimcileri risklerle dolu bir ortamda buluştururken, yaratıcı stratejiler ve riskten kaçınma yöntemleri önem kazanıyor. Ancak bu dönüşümler, yarının şekilleneceği yeni bir dünya için bir fırsat da sunuyor.

Bu değişimleri anlamak, onlara uyum sağlamak ve faydalı bir şekilde kullanmak için bilgiye dayalı bir yaklaşım benimsemek her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Aynı zamanda bu yeni çağda, etik sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurarak teknolojinin insanlığa nasıl daha iyi hizmet edeceği, öncelikli gündem başlıklarımız arasında yer alıyor. 

Pazarlamasyon Dergi, İlkbahar sayısıyla sizlerle...


Geleceğin kurgulanması, bugünün yenilikçi ve çevik yaklaşımlarıyla mümkün, çünkü değişim hızı ve karmaşıklığı artıyor. Bu süreçte, esneklik ve hızlı adaptasyon önemli hale geliyor. Yenilikçi fikirlerle donanmış, değişime açık ve öğrenmeye istekli bir zihniyet, bu süreçte başarının anahtarı olabilir. Aynı zamanda teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanmanın önemi artıyor. 

İşte tüm bu nedenlerle, 2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iş dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Meetup Istanbul, “Next Level” temasıyla dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle geleceğe projeksiyon tutmaya hazırlanıyor.  NextHuman, NextAI, NextStartUp, NextFuture ve NextBrand alt başlıkları ile Next Level çatısı altında kendi alanında uzman isimlerle bir araya geleceğiz. Bu bağlamda marka yöneticilerine kendi perspektiflerinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Geleceğimizi şekillendirecek 100 trend 

Dergimizin bu sayısında, dünyanın en tanınmış iletişim ajanslarından Wunderman Thompson’ın bünyesindeki Innovation Group’un her yıl yayınladığı The Future 100: 2024 raporunda; Kültür, Teknoloji ve Metaverse, Seyahat ve Konaklama, Markalar ve Pazarlama, Yiyecek ve İçecek, Güzellik, Perakende, Lüks, Sağlık ve İnovasyon kategorilerinde öne çıkan trendleri göreceksiniz. 

İlerleyen sayfalarda; ilham verici hikâyeler, pazarlama dünyasındaki trendler ve özel röportajlarla dolu bir sayı sizleri bekliyor.


Kayhan Dural yazdı: “Heh, şimdi işler değişti...” Sanırım Sora’yı tanımlayan cümle bu


Yazı, ses, video, animasyon, 3D ve daha birçok başlıkta üretim şeklimiz değişiyor. Daha fazla hayal edeceğimiz, yaratıcılığın bardaktan boşalırcasına artacağı yepyeni bir döneme daha giriyoruz. Ben çok heyecanlıyım, ya siz?


Mete Gürkan yazdı: Yoksa siz hâlâ dijitalminimalleşemeyenlerden misiniz?


Pekİ bu gerçekten mümkün mü? Böyle bİr dengeyİ kurmak İçİn artık çok mu geç? Ya da bunları hiç dert etmeyip kendimizi akışa bırakmalı, rüzgar nereye götürürse kabulümüzdür mü demek lazım? Peki bu kasırga bizi nereye götürüyor biliyor muyuz?

Gözde Attila yazdı: Yapay zekâ ile müşterinizin size hiç söylemediklerini keşfedin


Yapay zekânın en heyecan verici gelişim alanlarından biri, karmaşık İnsan davranışını daha iyi anlamayı sağlayacak olması. Üstelik, küçümsenmemesi gereken de bir grup var ki, onları tanımak anlamında yapay zekâ verilerinin çığır açacağı kuşkusuz.

Geleneksel yetenek yönetimi yaklaşımları artık çalışmıyor

FutureBright Research ve GeneX Corporate işbirliğiyle, hem yetenekleri hem insan kaynakları yöneticilerini hem de yetenek avcılarını dinleyerek yapılan ve altı ay üzerinde çalışılan geniş kapsamlı niteliksel araştırmaya göre, yetenekleri keşfetmek, cezbetmek ve ellerinde tutmak isteyen şirketleri zor günler bekliyor. Yeni arayışlar peşindeki yetenekler, artık beyaz yakalı olmakla yetinmek istemiyorlar. Üstelik istediklerini bulamadıkları takdirde bulundukları şirketlerde uzun süre kalmaya da pek hevesli değiller. Yetenekleri değer olarak gören ve gelecek planları doğrultusunda yetenek yönetimine büyük önem atfeden şirketlerin onları ikna etmek için yeni yollar bulması gerekiyor.

Markaların metamorfoz yolculuğuSon dönemlerde otomotiv sektöründen FMCG'ye, e-ticaretten spor kulüplerine kadar birçok sektörde görsel kimlik yeniliği yaşanıyor. Kimi marka bu değişikliğe küçük dokunuşlarla gitse de kimi markalar, marka kimliğinde radikal değişikliklere gidiyor. Peki markaların bu değişime gitmesindeki karar mekanizması ne? Değişen logoların altında hangi içgörüler gizli? Ajans dünyasının yaratıcı isimleri, değişim trendini nasıl yorumluyor?

Bekledik, geldiler!

Herhalde son 5 yılın en öne çıkan müşteri segmenti, bir kalıp olarak ele alınan z jenerasyonu. Uservision araştırma ve strateji danışmanlığı ve Opensurvey; kitle kaynaklı anket çözümüyle, Pazarlamasyon için z jenerasyonu ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışları derledi.

Balık tutmak ve drag yarışları benim için adeta bir terapi

“İş hayatında başarılı olmanın en önemli anahtarlarından birinin insanın iş hayatı ile özel yaşamı arasında denge kurması olduğuna inanıyorum.” diyen Bambi Yatak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Çetmen’in hayatında balık tutmak ve drag yarışları büyük bir yer tutuyor.

Sevgi, saygı ve dayanışma içerisinde çalışacak takımlar kurmaya çalıştım


“Dünden bugüne baktığımda, iyi ki teknolojiye merakım varmış diyorum. Ve iyi ki kariyerimin kilometre taşlarını teknolojiyle bir bir örmüşüm. Bu yolda hiç vazgeçmeden, yolumdan hiç sapmadan adım adım yürümüşüm diyorum.” diyen Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, kariyer yolculuğundaki kilometre taşlarını ve tecrübelerini tüm samimiyetiyle paylaştı.

Reklamcılığı ekran başında değil kasa başında öğrendimSektöre adını kazıyan kreatif isimlerin, ilk işlerine yer verdiğimiz serimizin yeni konuğu Alametifarika Reklam Yazarı Yasir Kalın...

Fil’m Hafızası’ndan ‘Gençlik Filmleri’ seçkisi

Bazı gençlik filmleri yaşımız kaç olursa olsun bizleri etkilemeye devam ediyor ve bazı unutulmaz anılarımızı anımsamamıza yardımcı oluyorlar. Fil’m Hafızası, sevdiği gençlik filmlerini Pazarlamasyon okuyucuları için kaleme aldı.

Dilara Koçak yazdı: Yaza yeşillendiren hazırlık

Her bahar söylerim diyetin ‘mevsimi’ olmaz.  Kilo vermenizi destekleyecek küçük değişiklikleri hayatınızın bir parçası haline getirerek bu baharı sürdürülebilir bir şekilde geçirmeye ne dersiniz? 

Martech Awards ve Tech Brands Turkey 2024'te ödüller sahiplerini buldu!Pazarlamasyon Dergi’nin İlkbahar sayısına ulaşmak için buraya tıklayabilir, Getir uygulaması üzerinden ve Türk Telekom Dergilik uygulamasından dergimize hemen ulaşabilirsiniz. 

Keyifli okumalar…

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir