New York'taki Amazon Go Mağazası, Nakit Ödeme Kabul Edecek

  • Normalde nakit para ile alışveriş imkanı sunmayan Amazon'un kasiyersiz mağaza zinciri Amazon Go'nun New York'ta bulunan şubesinde, ilerleyen günlerde nakit ile alışveriş imkanı sunulacak.
  • Bunun sebebi, Amazon Go’nun, banka hesabı olmayan müşterilere karşı ayrımcılık yaptığına yönelik birtakım ciddi eleştirilere maruz kalmasıydı.
  • Federal Deposit Insurance Corporation'a göre, 2017'de, ABD'de bulunan 8,4 milyon hane halkının banka hesabı yoktu. Bu nedenle ABD'deki bazı eyaletler ve şehirler, mağazaların nakit ile alışveriş yapma imkanı sunmalarını zorunlu hale getirdi.
  • New York City'de yer alan Amazon Go mağazasında hiç kasa bulunmayacak. Bunun yerine bir Amazon çalışanı, nakit olarak ödeme yapmak isteyenlerin aldıkları ürünleri, bir mobil cihaz aracılığıyla taratacak ve toplam ücreti müşteriden tahsil edecek.
  • İlgili Yazı: Her Marketi Amazon Go'ya Dönüştürebilen Yapay Zeka Teknolojisi

E-ticaret devi Amazon, kasiyersiz mağaza konsepti Amazon Go'yu ilk olarak Ocak 2018'de, genel merkezinin yer aldığı Seattle şehrinde hizmete açmıştı. O zamandan bu yana şirket, ABD'nin pek çok farklı şehrinde yeni Amazon Go mağazaları açtı. Şu anda ABD genelindeki Amazon Go mağazalarının toplam sayısı 12 ve bu mağazaların sonuncusu, geçtiğimiz günlerde New York City'de hizmete açıldı.

https://pazarlamasyon.com/amazon-starbucks-gibi-sirketler-nakit-para-ile-alisverisi-bitirmek-istiyor/

Son olarak açılan bu Amazon Go mağazası, yakın zamanda müşterilerine sunacağı bir olanak ile diğer Amazon Go mağazalarından farklılaşacak. Business Insider'ın paylaştığı habere göre, ilerleyen günlerde New York City'de yer alan bu Amazon Go mağazasından alışveriş yapanlar, nakit olarak ödeme yapabilecekler. Ancak işin ilginç yanı, bu durum, Amazon Go'nun konseptine tamamen zıt. Zira bu kasiyersiz mağaza konsepti, kasa kuyruklarını ve nakit para ile alışverişi sonlandırmayı amaçlıyor.

New York City'deki Amazon Go Mağazası, Neden Nakit Ödeme Kabul Edecek?

Peki, neden Amazon tarafından New York'taki mağazaya özel olarak böyle bir hamle yapıldı? Online perakende şirketi, Amazon Go’nun banka hesabı olmayan müşterilere karşı ayrımcılık yaptığına yönelik birtakım ciddi eleştirilere maruz kaldıktan sonra, New York City'de bulunan kasiyersiz mağazasında nakit ile alışveriş yapabilme olanağı sunma kararını aldı.

https://pazarlamasyon.com/amazondan-kariyersiz-magaza-hedefi/

Pek çok kişi, nakitsiz mağazaların banka hesabı olmayan milyonlarca potansiyel müşteriyi dışladığını düşünüyor. Federal Deposit Insurance Corporation'ın (Federal Mevduat Sigorta Kurumu) belirttiğine göre, 2017 yılında, ABD'de bulunan 8,4 milyon hane halkının (ABD'deki tüm hane halklarının yaklaşık olarak %6,5'i) banka hesabı yoktu. Bu nedenle de ABD'deki bazı eyaletler ve şehirler, mağazaların nakit ile alışveriş yapma imkanı sunmalarını zorunlu hale getirdi. Örneğin Massachusetts ve New Jersey eyaleti ve Philadelphia şehri, mağazaların nakit ile ödemeyi kabul etmelerini zorunlu kılarken New York City ve San Francisco şehirleri de benzer önlemler almayı düşünüyor.

Nisan ayında Amazon, CNBC'ye yaptığı bir açıklamada, gelecekte mağazalarına "ek ödeme mekanizmaları" eklemeyi ümit ettiğini belirtmişti. Daha sonrasında da Amazon adına konuşan bir sözcü, Business Insider'a yaptığı açıklamada, bu ek ödeme mekanizmalarının nakit parayı kapsadığını doğrulamıştı.

Bununla birlikte Amazon adına konuşan bir yetkilinin Business Insider'a yaptığı açıklamaya göre, müşterilere nakit ile alışveriş yapabilme imkanı sunulmasına rağmen, New York City'de yer alan Amazon Go mağazasında hiç kasa bulunmayacak. Bunun yerine mağazada bulunan bir Amazon çalışanı, nakit olarak ödeme yapmak isteyen müşterilerin aldıkları ürünleri, bir mobil cihaz aracılığıyla taratarak ödenmesi gereken toplam ücreti hesaplayacak ve bu tutarı müşteriden nakit olarak tahsil edecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir