Netflix'in Yeni Pazarlama Stratejisi: İnteraktif Film ve Dizi

  • Netflix'in geçtiğimiz günlerde yayımladığı interaktif film
    "Black Mirror: Bandersnatch", platformun yeni pazarlama stratejisine ışık tuttu.
  • Black Mirror: Bandersnatch, Netflix'e daha önce olduğundan daha zengin, daha spesifik kitle bilgileri sağlayan yeni bir veri madenciliği şeklidir.
  • Netflix, interaktif filmler ve diziler sayesinde izleyici tercihleri hakkında çok önemli veriler elde edebilecek ve izleyicilerin bir hikayeden ne bekledikleri vb. konularda önemli anlayışlar elde edilerek içerikler buna göre şekillendirilebilecek.
  • Elde edilen kullanıcı verileri sayesinde, izleyicilerin daha önceki tercihleri baz alınarak hazırlanan özelleştirilmiş ürün yerleştirmeleri vb. uygulamalar ile kişiye özel deneyimler sunulabilecek.
  • İlgili Yazı: Black Mirror: Bandersnatch'in Kamera Arkası Görüntüleri Yayınlandı

Netflix'in 28 Aralık'ta yayımladığı ve hikayenin gidişatını izleyicilerin belirlediği interaktif Black Mirror filmi "Black Mirror: Bandersnatch" genel olarak izleyicilerin beğenisini elde etmiş gibi görünüyor. Ancak bu interaktif dizi / film konsepti, Netflix'in ilk kez Black Mirror: Bandersnatch ile denediği bir şey değil. Online yayın platformu, bu konsepte 2017 yılının başından beri, çeşitli animasyon filmleri ve dizilerinde yer verdi. Buna rağmen Black Mirror: Bandersnatch, Netflix'in bu formattaki ilk büyük başarısı olma özelliği taşıyor ve bu başarı, platform için yeni bir gelir kaynağının önünü açmış gibi görünüyor.

The Verge'ün paylaştığı yazıya göre, bu interaktif format, Netflix’e bazı önemli avantajlar sağlıyor. Öncelikle bu formatın, çizgisel filmlere ya da dizi bölümlerine kıyasla korsan olarak sunulması çok daha zordur ve doğası gereği, pek çok projeden daha fazla aktif hayran katılımını teşvik eder. Ancak en büyük avantaj, Netflix'in kullanıcı katılımından elde edebileceği veriler ve dahili bir programa dayalı pazarlama altyapısı meydana getirmek için verilerin kullanılabileceği şekillerde yatmaktadır.

Büyük Veri

Netflix, bir içerik üreticisi olduğundan daha uzun bir süre bir veri şirketi olmuştur. Örneğin yayın platformunun öneriler algoritması, onun erken değer önermelerinden biriydi ve daha sonra onun küresel genişlemesinin önemli bir parçası haline geldi. Bu, Netflix'in “mikro türler” ile zevkleri hedeflemesine ve kişisel uzun film sanatını meydana getirmesine izin verdi. Bu kullanıcı tercihlerini anlamak, aboneleri ekosistem içerisinde tutarak ve orijinal programlama sayfalarını yönlendirerek meydana getirdiği pazara hakim olmasında önemli bir rol oynadı.

Black Mirror: Bandersnatch, aynı türden birbirine bağlı karar vermeyi tek bir başlık altında ele alarak geleneksel içeriğe göre daha güçlü bir şablon keşfi ve trend analizine yönelik anlayışlar üretebilir. İzleyicilerin Bandersnatch'te hikayeyi şekillendirmek için yaptığı seçimler, Netflix abonelerinin bir hikayeden ne istediklerini ve karakterlerin en çok hangi seçeneği seçtiklerini görmek istedikleri konusunda eşi benzeri görülmemiş bir anlayış sağlıyor.

https://pazarlamasyon.com/teknoloji/black-mirror-bandersnatche-gizlenmis-is-ilani/

Aslında Black Mirror: Bandersnatch, Netflix'e daha önce olduğundan daha zengin, daha spesifik kitle bilgileri sağlayan yeni bir veri madenciliği şeklidir. Bandersnatch, herhangi bir seçim anında izleyicilere yalnızca iki seçenek sunar. Ancak gelecekte Netflix, her biri veri toplama için özel olarak meydana getirilmiş daha fazla seçenek içeren senaryolar sunabilir. Bununla birlikte Netflix, kimlerin izlediğine ve onların geçmiş seçimlerinin bir hikayeden ne istedikleri konusunda ne söylediklerine bağlı olarak belirli hikaye vuruşlarını diğerlerinden önce konumlandırabilir.

Görünmez Etkileşim

İnteraktif yapının izleyiciler tarafından görülebilir olması gerekmez.
Black Mirror: Bandersnatch'te izleyicilere sunulan çeşitli seçimler, statik görünen ancak bireysel izlemeye bağlı olarak farklı ürünler ya da hizmetler içeren içeriğe uygulanabilir. Netflix abonelerin geçmiş davranışlarına dayanarak pazarlama ya da sanat kararları verdiği gibi, izleyicilerin platformdaki diğer içerikler arasında yaptıkları tercihleri baz alarak içerik kararlarını kapsama dahil edebilir. Bu sayede belirli bir sahnede, bir izleyici X marka bir ürünü görürken diğer bir izleyici ise Y marka bir ürünü görebilir.

Bu tür özelleştirilmiş bir ürün yerleştirme, belirli bir filmin olay örgüsü üzerinde çok az etkiye sahip olacaktır. Bu arada bu anlayış, geçmişte gördüğü hararetli yatırımcının güvenini yeniden canlandırmak için yeni gelir akışlarına ihtiyaç duyan bir platform için etkili bir şekilde gizli kapaklı bir pazarlama altyapısı oluşturacaktır.

Etkileşimi derinleştirmek; kullanıcılar, içerikler, platformlar, markalar ve pazarlamacılar arasında yeni ve güçlü bir çevrim oluşturur. Bu, kullanıcıların kendi meydana getirilmiş ortamlarındaki nesnelere nasıl tepki verdiklerini takip etmek için daha büyük bir potansiyelle birlikte, ses, göz takibi ve sanal gerçeklik daha fazla filmlere dahil oldukça daha da gerçek olacaktır. Netflix'in, tescilli “Branch Manager” isimli yazılımı da dahil olmak üzere teknoloji konusunda bir üstünlüğü var ve şirket, Bandersnatch ile izleyicilerin ilgisini çekmeyi ve katılımını sağlamayı başardı. Online yayın platformu etkileşimli içeriği talep etmeleri ve Netflix markası ile etkileşimli içeriği bir tutmaları için kullanıcı tabanını koşullandırarak yaklaşan eğlence gerçekliğinde erken bir liderlik elde etmeyi amaçlıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir