Netflix'in Bird Box Filmi, Bir Meydan Okuma Akımının Başlamasına Neden Oldu

  • Netflix'in izleyici rekoru kıran Bird Box filmi, insanların gözleri bağlı bir şekilde çeşitli görevleri tamamlamaya çalıştıkları "Bird Box Challenge" isimli bir meydan okuma akımının başlamasına neden oldu.
  • Sosyal medyanın etkisiyle, kısa süre içinde hızla yayılan bu akım, insanların düşüncesizce kendilerini ve çevrelerindeki insanları riskli durumlara sokmalarına neden oldu ve bu nedenle Netflix, Twitter hesabından uyarı niteliğinde bir açıklama yapmak zorunda kaldı.
  • İlgili Yazı: Bir Tuhaf Sosyal Medya Trendi Daha: İdrar İçmek

Online yayın platformu Netflix, geçtiğimiz ay ünlü aktris Sandra Bullock'un başrolünde yer aldığı Bird Box isimli bir film yayımlamıştı. Kıyamet sonrası bir dönemde geçen dram ve gerilim türündeki bu film, görünmez şeytani bir varlığın insanlığın büyük kısmını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, güvenli bir yere ulaşmaya çalışan bir kadın ve iki çocuğunun hikayesini konu alıyordu. Hikayenin en dikkat çekici yanı ise bu görünmez şeytani varlığın görülmesi durumunda insanları intihara sürüklemesiydi. Bu yüzden Sandra Bullock'un canlandırdığı ana karakter Malorie ve iki çocuğu, filmin önemli bir bölümünde gözleri bağlı bir şekilde hareket ediyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre, film vizyona girdikten sonraki ilk 7 gün içerisinde 45 milyondan fazla kullanıcı hesabından izlenerek bir rekor kırdı. İşin ilginç yanı ve bizi daha çok ilgilendiren kısmı, filmin bu popülaritesi, "Bird Box Challenge" isimli bir akımın başlamasına da neden oldu. Bu akım, insanların gözleri bağlı bir şekilde çeşitli meydan okumaları başarıyla tamamlamaları üzerineydi.

https://twitter.com/enrique_ruanox/status/1078754441237393408

Design Taxi'nin bu konu hakkında paylaştığı habere göre, bu meydan okumaların bazıları gözleri bağlı bir şekilde odalar arasında yavaşça ilerlemek gibi nispeten tehlikesizken bazıları ise çok daha riskliydi. Hatta bu meydan okuma ile ilgili olarak paylaşılan videoların birinde, evin içinde gözleri bağlı bir şekilde koşuşturan bir adam ve iki çocuk görülüyordu ve videonun sonunda küçük çocuk, yanındaki yetişkinin ihmalkarlığı sonucunda duvara çarpıyordu.

https://twitter.com/birdboxmemes/status/1078251314331639808

Tahmin edebileceğiniz üzere bu akım, sosyal medyanın etkisiyle son derece hızlı bir şekilde yayıldı ve çok sayıda insan, neler olabileceğini düşünmeden oldukça riskli meydan okumalara dahil olmaya başladı. Bununla birlikte Twitter'da #BirdBoxChallenge etiketiyle çok sayıda video paylaşıldı. Hatta bu çılgınlık öyle bir boyuta vardı ki, Netflix, dün resmi Twitter hesabı üzerinden bu akım konusunda uyarı niteliğinde bir açıklama yaptı. Netflix'in attığı tweet'te yer alan açıklama şu şekildeydi:

"Bunu söylemek zorunda olduğuma inanamıyorum, ama: LÜTFEN BU BIRD BOX CHALLENGE İLE KENDİNİZE ZARAR VERMEYİN. Bunun nasıl başladığını bilmiyoruz ve hayranlığı takdir ediyoruz, fakat "Oğlan" ve "Kız"ın 2019 için bir dileği var ve bu da memler nedeniyle kendinizi hastanede bulmamanızdır."

https://twitter.com/netflix/status/1080525103593512962
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir