Netflix Türkiye'den Çekiliyor mu? [İddia]

Netflix'in Türkiye'den çekilebileceği ile ilgili çekinceler ara ara gündeme geliyordu. Hatta biz de bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmış, Netflix'in yasaklanması veya Türkiye'den çekilmesi ile ilgili çekincelerimizi belirtmiştik. Bu iddialara altyapı oluşturacak pek çok sebep var elbette ancak son iddianın dayanakları daha öncekilere göre biraz daha kuvvetli.

RTÜK'ün internet üzerinden yayın yapan platformları da denetleyeceğini sizlerle daha önce paylaşmıştık. Kararın resmi bir şekilde onaylanmasından hemen sonra zaten kulislerde "Netflix Türkiye'den çekilir mi?" sorusu dolanmaya başlamıştı. Ancak Netflix'ten şöyle bir açıklama gelmişti: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Konunun tekrar gündeme gelmesinin ve dünden beri özellikle sosyal medyada çok konuşulmasının nedenlerinden birisi CHP Milletvekili Özgür Karabat'ın bu konu hakkında attığı aşağıdaki tweet: 

https://twitter.com/OzgurKarabatCHP/status/1163119582648946689?s=20

Özgür Karabat işin siyasi boyutunda bir tweet atmış ancak bir de yazar ve öğretmen olan Jared Wall'un attığı şöyle bir tweet var: 

https://twitter.com/JaredWall01/status/1163021993840717824?s=20

 

Epey etkileşim alan bu tweette iddianın resmi dayanağı bildirilmemiş. Jared yalnızca, Netflix'in önümüzdeki aydan itibaren çok büyük ihtimalle Türkiye'den çekileceğini söylerken "İçerden aldığım bilgilere göre" ifadesini kullanıyor. Ayrıca bu işin sorumlusunun da hükümetin internete getirdiği sansürler olduğunu düşünüyor. 

Netflix şu zamana kadar yasaklarla ilgili ciddi bir problem çıkarmadı ancak biz de bu yasakların ne türden olacağını, nelere ne kadar uygulanacağını henüz tam anlamıyla öğrenebilmiş değiliz. RTÜK'ün televizyon dizileri ve filmleri için getirdiği yasakların aynıları Netflix, BluTv gibi platformlara da uygulanacaksa, platformların barındırdıkları içerikler nedeniyle Türkiye'de yayına devam etmeleri zaten imkansız gözüküyor. 

Netflix daha önce Türkiye'de zam deneyi yapmıştı

Bundan bağımsız olarak Netflix Türkiye'de TL üzerinden satışa sunulduğu için diğer ülkelerden çok daha ucuza kullanılıyor. Netflix her ne kadar Türkiye'nin onlar için önemli bir pazar olduğunu söylese de daha önce bir zam deneyi yaparak 5 Mart itibariyle Netflix’e üye olmak isteyen bazı kullanıcılardan temel paket ücretinde 15.99 TL yerine 16,99 TL, 27.99 TL olan standart paket ücreti yerine 32.99 TL, 39.99 TL olan özel paket ücreti yerine 49,99 TL ücret istemişti. Ancak daha sonra ödeme noktasına gelindiğinde eski ücrete göre tahsilat yapmıştı. Bu deneyin sebebi de bariz bir şekilde eğer fiyatlar artarsa insanların aboneliklerine devam edip etmeyecekleriydi. 

Bakalım önümüzdeki süreçte bizi neler bekliyor. Konu ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz resmi bir açıklama olduğunda sizlerle paylaşacağız, bizi takipte kalın. 


Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir