Netflix Müşterilerinin Yarısından Fazlasını Ne Yaparsa Kaybeder?

  • DVD kiralama şirketi olarak yola çıkan Netflix, tüm dünyaya yayılma kararını 2016 yılında almıştı.
  • Rakiplerini yakın markaja alan Netflix , canlıda eş zamanlı testler yaparak akışı geliştiriyor ve geleceğe yönelik kararlar almadan önce aboneleri üzerinde çeşitli anketler yapıyor.
  • HBO, Hulu, Amazon (Prime Video) ve Disney rakipler arasında yer alsa da, Netflix'in yaptığı son açıklamaya göre markanın asıl YouTube (Alphabet - YouTube Premium) ve online hayatta kalma oyunu olan Fortnite bazında daha sıkı bir takipte olduğu anlaşılıyor.
  • Netflix'in yürüttüğü son çalışmalardan birinde, reklamlar tanıtılırsa abonelerin nasıl tepki verecekleri ölçümledi.
  • ABD, İngiltere, Almanya ve Danimarka dahil olmak üzere birçok ülkede yaklaşık 16.000 Netflix abonesi üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre, reklamla karşılaşan abonelerin yarısından fazlasının (%57'si) Netflix içeriğini izlemeyi durduracağı yönünde bir veri elde edildi.
  • İlgili yazılar; Netflix 190 Ülkeye Nasıl Yayıldı?, Netflix’in Yeni Pazarlama Stratejisi: İnteraktif Film ve Dizi

Netflix başlı başına büyük bir başarı. Fakat son dönemde tahminlerin altında bir performans göstermesi ve arkadan gelen rakip markaların güçlü hamleleri sebebiyle, Netflix'in yakın dönem stratejilerini daha da fazla merak eder olduk.

Netflix torrent sitelerine ciddi darbe vurmanın yanı sıra, pazarda bir sektörü güçlendirerek yerel ve global yeni rakiplerin oluşmasını ve var olanın güçlenmesini tetiklemişti.

Kimdir peki bu rakipler? HBO, Hulu, Amazon (Prime Video) ve Disney rakipler arasında yer alsa da, Netflix'in yaptığı son açıklamalara göre markanın asıl YouTube (Alphabet - YouTube Premium) ve online hayatta kalma oyunu olan Fortnite bazında daha sıkı bir takipte olduğu anlaşılıyor.

netflix-stock-imaj

Türkiye’de yayına başladığı ilk saatten itibaren üyelik sayısında pozitif ivme kazanarak, ülkemizde önemli bir ihtiyacı giderdi. Dünya genelinde ise, toplam abone sayısı 4. çeyrek verilerine göre 139 milyonu geçti.

Netflix'in reklam yayınlamaya başlayabileceği fikri birkaç yıldır tartışılıyor. Netflix'in yürüttüğü son çalışmalardan birinde, reklamlar tanıtılırsa abonelerin nasıl tepki verecekleri ölçümlendi.

netflix-anket-sonuçlari
Kaynak: AudienceProject

ABD, İngiltere, Almanya ve Danimarka dahil olmak üzere birçok ülkede yaklaşık 16.000 Netflix abonesi üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre, reklamla karşılaşan abonelerin yarısından fazlasının (%57'si) Netflix içeriğini izlemeyi durduracağı yönünde bir veri elde edildi.

AudienceProject'te yayınlanan anket çalışmasına bu link  aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


Kaynak: AudienceProject

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, Netflix'in, müşterilerinin yarısından fazlasını kaybedebileceği bir modelle ilerlemeyeceğini ön görüyoruz.

Rekabetin acımasız olduğu günümüzde, pazara geniş bir perspektiften bakmalı ve kendimizi sınırlamamalıyız. Netflix de bunu oldukça iyi yapıyor. Çevrimiçi yayıncılıkta belli bir noktaya gelmiş rakiplerinin yanı sıra, geleceği şekillendiren Fortnite gibi online hayatta kalma oyunlarını da yakından takip ediyor. Anketler düzenleyip, projeleri hayata geçirmeden önce iç görü elde ediyor. Canlıda eş zamanlı birbinden farklı iyleştirmeler sağlamak için yapılan yüzlerce testin detaylarından bahsetmiyorum bile.

Tüm bu bilgiler ışığında şimdilerde aylık yaklaşık 140 milyon kullanıcısı olan Netflix'in zirvedeki yerini kaybetme tehlikesiyle karşılaşmayacağını söyleyebiliriz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir