Neden Fast Food Restoranları, Daha Çok Kırmızı Rengi Kullanıyorlar?

  • Winnipeg Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, kırmızı renginin "iştahı uyarma" etkisi bulunuyor.
  • Bu araştırma, kırmızının insanları çeken güçlü bir renk olduğunu ortaya koyuyor.
  • Ayrıca kırmızının, başlangıçta planlanandan daha fazla para harcanmasına neden olabilen dürtüselliği teşvik ettiği biliniyor.
  • İlgili Yazı: Markalar İçin Renk Psikolojisini Rekabet Avantajı Olarak Kullanmanın 4 Yolu

Farketmişsinizdir; Burger King, McDonald’s, KFC, Carl’s Jr., Wendy’s gibi pek çok büyük fast food restoran zincirinin ana renkleri kırmızıdır. Tahmin edebileceğiniz üzere, bu durum bir tesadüften ibaret değil. Bu renk tercihi, tamamen bilimsel verilere dayanıyor.

Design Taxi'nin paylaştığı habere göre, Kanada'da bulunan Winnipeg Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada araştırmacılar, insanların ilk etkileşimden sonraki 90 saniye içinde bireyler ve ürünler hakkında anında bir izlenim edinebildiklerini keşfettiler. Ve bu izlenimin son derece büyük bir kısmı (%62 ila %90 arasındaki bir kısmı), yalnızca renkler sayesinde meydana geliyor. Bu bakımdan bir mağazanın vitrininde tercih edilen renk de özellikle önemlidir, çünkü kısmen de olsa potansiyel müşterilerin mağazaya girip girmeme kararını etkileyebilir.

https://pazarlamasyon.com/logolardaki-renklerin-psikolojik-yansimalari/

İşin fast food restoranlarını ilgilendiren kısmına gelecek olursak, Winnipeg Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, kırmızı renginin "iştahı uyarma" etkisi de bulunuyor. Bunun yanı sıra kırmızı, egemenliğin rengidir, ki bu da Burger King, McDonald's ve KFC'nin ana rengi mor olan Taco Bell'den daha popüler fast food restoran zincirleri olmalarının sebeplerinden biri olabilir.

Bunların yanı sıra bu araştırma, kırmızının insanları çeken güçlü bir renk olduğunu da ortaya koydu. Aynı zamanda kırmızının, başlangıçta planlanandan daha fazla para harcanmasına neden olabilen dürtüselliği teşvik ettiği biliniyor. Ayrıca kırmızı, acelecilik ve bir ihtiyacı karşılama ile ilgili olan bir duyguyu tetikler ve böyle bir durumda, kararsız kalmak yerine hemen fast food satın alabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir