Natalie Portman'ın Şık Oscar Protestosu Sosyal Medyada Beğeni Topladı

92. Oscar Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm dünyanın gözü Akademi Ödülleri olarak da bilinen Oscar Ödülleri'nin üzerindeydi.

Ödüller ile ilgili konuşulabilecek pek çok detay var elbette ancak biz yalnızca bu yıl 'Parazit' isimli filmin Oscar tarihinde ilk kez dili İngilizce olmamasına rağmen En İyi Film Oscarı'ını aldığını ve filmin Güney Koreli yönetmeni Bong Joon Ho'nun da 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazandığını belirtelim.

Bu gelişme ne kadar heyecan verici olsa da Akademi denilen ve Oscar'ın her yıl yönünü belirleyen topluluk, uzun yıllardır süregelen erkek ve beyaz ırk egemen değerlendirmeleri nedeniyle eleştiriliyordu. Akademinin siyahi oyunculara, bu yıl olduğu gibi farklı ülkelerden filmlere ve yine geçen yıl da olduğu gibi farklı milletlerden yönetmenlere ödüller vererek bu algıyı kırmaya çalışsa da bu yıl en iyi yönetmen adayları arasında hiç kadın yönetmen bulunmaması tepki çekmişti.

Bu yıl herhangi bir adaylığı bulunmayan başarılı oyuncu Natalie Portman, bu yıl hiç kadın yönetmen adayı gösterilmemesini çok kibar ve şık bir şekilde protesto etti. Kırmızı halıda giydiği elbisesinin üzerine aldığı uzun ceketine bu yıl Akademi tarafından görmezden gelinen ve en iyi yönetmen dalında aday gösterilmeyen tüm kadın yönetmenlerin isimlerini işleten Natalie Portman bu hareketiyle dünyanın her yerinden olmak üzere ülkemizde de sosyal medyada tebrik ve beğenileri üzerine topladı.

https://twitter.com/NataIiaRushman/status/1226739487256072192?s=20
https://twitter.com/BK_0654/status/1226759372287758336?s=20
https://twitter.com/AmritaLamsal/status/1226748014372409345?s=20

Portman'ın kıyafetinde bu yıl birbirinden başarılı filmlere imza atan Lorene Scafaria, Marielle Heller, Lulu Wang, Alma Har’el, Greta Gerwig, Mati Diop, Melina Matsoukas, Céline Sciamma gibi kadın yönetmenlerin isimleri bulunuyordu.

Natalie Portman'ın cesur duruşunu ve ince zekasını bizler de tebrik ediyoruz. Dileriz bu güzel hareket gelecek yıllar için bir uyarı ve farkındalık niteliği taşır...

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir