Müşteriler Neden Markaları Sosyal Medyadan Takip Eder?

Biliyorsunuz ki artık sosyal medya sadece kişiler için değil kurumlar, şirketler ve markalar için de büyük önem taşıyor. Sosyal medyada görünürlük, takipçi sayısı ve takipçilerle etkileşim sayısı neredeyse hayati bir önem taşıyor.

Peki insanlar sosyal medyada markaları ne amaçlarla takip ediyorlar veya takibi bırakıyorlar?

Sprout Social'ın araştırmasına göre; müşteriler en çok ürün ve hizmetlerden haberdar olmak için markaları sosyal medyada takip ediyorlar. Şubat 2019'da yapılan araştırmada 1,011 katılımcının %48'i ürün ve hizmetlerden haberdar olmak için markaları sosyal medyadan takip ettikleri belirtmiş.

Markaları takip edenlerden %40'ı şirket haberlerinden haberdar olmak, %38'i ise kampanyalardan haberdar olmak için takibe devam ettiklerini belirtiyor. İnsanların %36'sı ise benzer insanlarla bağlantı kurabilmek için marka hesaplarını takip etmeye devam ediyor. Yine %36'lık bir kesim sevdikleri markalardan ilham almak için sosyal medya hesaplarını takip ettiğini belirtiyor.

Yine aynı araştırmaya göre; Bir markayı sosyal medyada takip eden insanların %56'sı zayıf müşteri servisleri nedeniyle takiplerini bırakıyor. Alakasız içerik üretimi ise %51 ile onu takip ediyor. İçerik pazarlamasının öneminin artışına son yıllarda o kadar çok değiniliyor ki bu durum "kalitesiz de olsa yeter ki içerik üretelim" anlayışını doğurdu ne yazık ki... İçerik üretmek evet çok önemli ancak alakasız veya faydasız içerikler görüldüğü gibi müşteri çekmek yerine müşteri kaybettiriyor.

Zayıf müşteri hizmetleri ve alakasız içerik üretiminin ardından fazla reklam da müşterilerin markaları takip etmeyi bırakmalarının önemli bir sebebi. Ankete cevap verenlerin %43'ü fazla reklam gösterilmesini itici bulup markaları sosyal medyada takip etmeyi bıraktıklarını söylüyor.

%35'lik bir kesim promosyonların gösterim sıklığından, %34'lük bir kesim ise markaların politik ve sosyal konularda konuşmalarından memnun değil. Markaların politik duruşları olmalı mı yoksa olmamalı mı konusu ise herkes içi çok tartışmalı. Dilerseniz bu konuyla ilgili eski bir yazımıza göz atabilirsiniz.

https://pazarlamasyon.com/yeni-dunya-duzeninde-markalar-ne-kadar-politik-olmali/

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir