Moskova metrosunda biyometrik yüz tanıma sistemi

Moskova Belediye Başkanlığı, metroda yüz tanıma sistemi başlattığını duyurdu.

COVID-19'un karantina döneminde siyasi mitinglere katılan protestocular, polisin tutuklama yapmak için yüz tanıma teknolojisini kullandığını söylüyor.

Moskova, Cuma günü 240'tan fazla metro istasyonunda yüz tanıma teknolojisini kullanan bir ücret ödeme sistemi başlattı. FacePay adı verilen sistemde yolcular, kameralı turnikelerde bulunan biyometrik veri tarama cihazı sayesine yüz tanıma sistemi ile ücretlerini ödeyebiliyor. Bu sayede metroda insanlar daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor.

https://twitter.com/Mos__Transport/status/1448997063623122945

Rusya başkentinin ulaşım departmanı başkanı Maxim Liksutov yaptığı açıklamada ise, "Moskova, bu sistemin bu ölçekte çalıştığı dünyadaki ilk şehirdir." ifadesini kullandı. Liksutov ayrıca, FacePay kullanımının gönüllü olduğunu ve diğer ödeme yöntemlerinin halen kullanımda oluğunu ve ayrıca sistemin kentteki 240’tan fazla istasyonda kullanılmasının söz konusu olduğunu ifade etti. Liksutov, bu yöntemle ödeme yapabilmek için ‘Metro Moskvı’ isimli uygulama üzerinden fotoğraf, ulaşım ve banka kartı bilgilerinin sisteme girilmesi gerektiğini belirtti. Şehrin ulaşım departmanı da, taşıtların verilerinin güvenli bir şekilde şifreleneceğini söyledi. Ancak dijital hak grupları, sistemin mahremiyet ve insan haklarını baltalayabileceğini belirtiyor.

https://twitter.com/tjournal/status/1448907586661765120

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir