Modern imgeler nordik tasarımlarla buluştu

2020 yılında İstanbul’da kurulan Nors; çanta, giyim ve aksesuar kategorilerinde özgün tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Nors Kurucusu Semiha Üner ile Nors’un tasarım felsefesinden gelecek hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk.

2020 yılında İstanbul’da kurulan Nors; çanta, giyim ve aksesuar kategorilerinde özgün tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Nors Kurucusu Semiha Üner ile Nors’un tasarım felsefesinden gelecek hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk.

Nors’un tasarım felsefesi nedir ve tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Nors, eski bir dil olmakla beraber “İskandinavya’da yaşamış Kuzey Cermen halklarının inanışları ve efsaneleri” olarak tanımlanıyor. Nors markası da, kelime anlamından yola çıkarak edindiği “efsane” ve “nordik” kelimelerinden türeyen bir tasarım diliyle kullanıcılarla buluştu. 2020 yılında İstanbul’da kurulan Nors; çanta, giyim ve aksesuar kategorilerinde özgün ve merkezine hayatı koyan bir bakış açısıyla ürünlerini tasarlıyor ve üretiyor. Ürünlerinde zamansız tasarımları ve modern işlevselliği ile ön plana çıkaran Nors; çizerlerin hayal dünyasında Nors’un yapısı ile bütünleşen imgeleri kullanıcılarla buluşturuyor. Tasarım estetiği, özgün renk paletleri, kaliteli malzeme, özenli işçilik, yenilikçi bakış açısı ile sürdürülebilir tasarım ve üretim markamızın benzersiz ve başarılı olması için kritik öneme sahip. Nors olarak tasarım süreci boyunca tasarımcılar, malzeme uzmanları, üretimciler ve pazarlamacılar arasında işbirliği yapıyoruz.

Nors’u diğer moda markalarından ayıran faktörler neler? Nors’un tasarım süreci nasıl işliyor? Tasarımların arkasında nasıl bir ekip çalışması yatıyor?
Nors, çok genç yaşından itibaren usta-çırak ilişkisiyle üretim masasında yetişmiş bir gencin girişimcilik hayallerini gerçekleştirme hikâyesinin yolculuğu. Tecrübesi ve iş ahlakı ile sektörde kendine yer edinmiş usta bir baba ile çalışkan, azimli ve çok heyecanlı kızının hikâyesi. Hikâye çok tanıdık olsa da bu hikâyenin parçaları günden güne çoğalıyor. Bu yolculukta hayal kurmaktan fikre, fikirden tasarıma, tasarımdan üretime, üretimden pazarlamaya her bir kademede genç, kreatif ve çok dinamik bir ekiple çalışıyoruz. Kuruluşumuzdan beri her sürecimizde kadın gücü olan ve katma değer üretmeye çalışan bir topluluk olarak; çanta, giysi, aksesuar üretmekten çok daha fazlasını yaptığımıza inanıyoruz. Geri dönüşümlü (recycle) ürünlerimiz, vegan ürünlerimiz, yüzde 100 pamuk ve kullanıcı dostu tasarım ve uygulamalarımızla sektörden ayrışıyoruz. Doğaya, insana, ve gelecek nesillere olan sorumluluğumuzun yansıması olarak sürdürülebilir üretim teknikleriyle ürünlerimizi geliştiriyoruz. Uluslararası kuruluşlardan aldığımız akreditasyon belgesi ve sertifikalarımızla da bu konudaki ciddiyetimizi ve standartlarımızı koruyarak ilerliyoruz.

Gelecek dönem hedef ve stratejileriniz 
Nors olarak odak noktamızı tasarım sürecinden başlayıp ürünümüzün yaşam döngüsünün sonuna kadar hassasiyetle takip edecek şekilde belirledik. Yurtiçi pazarda markalaşma yolculuğumuzu sürdürürken yurtdışında da markamızı konumlandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız araştırma ve pazar analizleri ile birlikte Almanya, Rusya ve Dubai’yi hub noktalar olarak belirleyip bu bölgelerde konumlandırma çalışmalarımızı başlattık. Önemli markalarla partnerlik ve işbirliği anlaşmalarımız devam ediyor. Kuzey Avrupa bölgesi içinde henüz bebek adımları seviye- sinde diyebileceğimiz paydaş görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Konvansiyonel pazarlama ve satış ağları ile birlikte özellikle e-ticaret ve dijital ekosistemde varlığımızı büyütme yarışındayız. Kullanıcı deneyimini iyileştirme, teknoloji ile birlikte bu deneyimi zenginleştirme, farklı kültür ve beklentilerdeki kullanıcılara yönelik özelleştirilebilen ürünler ile yolculuğumuzu sürdürmeyi planlıyoruz. Sürdürülebilir üretim uygulamalarını benimsemiş, etik kodları markanın her bir hücresine işlemiş ve Nors kullananların keyifle hayatlarının doğal bir parçası olan marka olabilmek en büyük hedefimiz.

Focus on Life 
Ekibimizin en önemli çalışma prensibini de sloganımız olarak belirledik. Yaşama odaklanıyoruz, bireye dokunuyoruz, tasarım dünyamızda hayatımızın bir parçası olan ama farkında olmadığımız öğeleri gün yüzüne çıkarmak için çaba sarfediyoruz. Doğal olanın akışını bozmadan, hissettirmeden, kolaylaştırıp, basitleştirip, güzelleştirip kullanıcının hayatına dokunuruz, farkındalık seviyesinin kullanıcı deneyimi ile duygu tatmini yaşandığında artacağına inanıyoruz. Steve Rogers’ın tasarımla ilgili güzel bir tanımlaması var; “Bir ürün tasarlamak bir ilişki tasarlamaktır. Bizim için en önemlisi güzel ilişkiler tasarlamak.” Biz de var gücümüzle güzel ilişkiler tasarlamak için çalışıyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir