Microsoft, Polislere Yüz Tanıma Sistemi Satmayacak

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar tüm hızıyla sürüyor ve kriz büyüyor. Sadece ABD'de değil, global çapta ırkçılığa karşı düzenlenen protestolar, yavaş yavaş şirketleri de içine çekmeye başladı.

Kısa bir süre önce IBM çarpıcı bir karar vererek, insan hakları endişeleri sebebi ile artık yüz tanıma teknolojisini geliştirmeyeceğini açıklamış, Amazon, çarşamba günü yaptığı açıklama ile polise yapılan satışların 1 yıl süreyle durdurulacağını bildirmişti. Bir adım da Microsoft'tan geldi.

Teknoloji devi, konuyla ilgili bir yasanın yürürlüğe konmaması halinde polise yüz tanıma sistemlerini satmayacağını belirten bir açıklama yaptı. Özellikle Microsoft çalışanları, şirketin ABD Seattle polis teşkilatı ile olan iş ilişkisini kesmesini istiyordu. Hatta 250 Microsoft çalışanı, Microsoft CEO'su Satya Nadella ve Genel Müdür yardımcısı Kurt DelBene'ye, Microsoft'un Seattle polis teşkilatı ile yaptığı yazılım projelerinin durdurulması, sözleşmelerin feshedilmesi gerektiğini belirten bir mektup bile gönderdi.

Microsoft Başkanı Brad Smith de konuyla alakalı: "Sanırım bu durum, bizi gerçekten daha fazla dinlemeye, daha fazla şey öğrenmeye ve en önemlisi daha fazlasını yapmaya çağırıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, insan haklarına dayanan ve bu teknolojiyi yönetecek ulusal bir yasa olana kadar ABD'deki polis teşkilatlarına yüz tanıma teknolojisi satmayacağımıza karar verdik. ” dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir