Microsoft net kârını açıkladı! Tablo pek iç açıcı değil

ABD merkezli dev teknoloji şirketi Microsoft mali durum raporunu yayınladı. Şirketin net kârında düşüş olduğu dikkat çekti.

ABD merkezli dev teknoloji şirketi Microsoft, geride bıraktığımız üç aylık periyot için mali durum raporunu yayınladı. 2022 dördüncü çeyrek mali durum raporunda, Microsoft'un geliri artmış olsa da kâr oranının ciddi miktarda azaldığı görülüyor. Yayınlanan rapora göre şirket, geçen yılın ekim-aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirini yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara çıkardı. Teknoloji devi, 2021'in Temmuz-eylül döneminde ise 51,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti. Bu tabloya göre, Microsoft'un söz konusu dönemde, Haziran 2016'da sona eren çeyrekten bu yana, en düşük gelir artışını kaydettiğini söyleyebiliriz.

Şirketin net kârında yüzde 12'lik düşüş

Yayınlanan raporda görüldüğü üzere şirketin gelirinde net bir artış var ancak durum bu kadar iç açıcı değil. Microsoft'un kârlılık durumuna baktığımızda ise olumsuz bir tabloyla karşılaşıyoruz. Şirketin net kârı 16.4 milyar dolara geriledi. Geçtiğimiz senenin aynı döneminde şirketin kârı 18,8 milyar dolardı. Bu da geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinden yüzde 12 düşük olduğu anlamına geliyor. 

10 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu

microsoft-1

Gelişmeler devam ederken şirketin hisse başına kârı da bu dönemde 2,48 dolardan 2,20 dolara azalış gösterdi. Microsoft'un geçtiğimiz hafta 10 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurarak 8 yılı aşkın süredir en büyük işten çıkarma kararını aldığını belirtmekte fayda var.

Şirketin kârı neden azaldı?

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin sebebini ise uzmanlar şu şekilde değerlendiriyor: Windows gelirlerinde yaşanan yüzde 39 düşüş, HoloLens ile şirketin Surface markalı ürünlerinde yaşadığı yüzde 39  gelir kaybı, şirketin Xbox satışları, oyun ve hizmetlerden elde ettiği gelirde yaşanan yüzde 13 azalma.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir