Metinlerden yaratıcı sunumlar oluşturan yerli yapay zekâ aracı: Decktopus

Türk girişimciler tarafından geliştirilen yapay zekâ aracı Decktopus, herhangi bir tasarım bilgisine gerek kalmadan metinlerden yaratıcı sunumlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

Türk girişimci Noyan Alperen İdin'in liderliğinde hayata geçirilen yapay zekâ destekli sunum oluşturma aracı Decktopus, yeni teknoloji ürünlerinin yer aldığı Product Hunt'ta yerini aldı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden (İYTE) mezun olan İdin ve ekibi, İYTE Teknopark'ta başlattıkları yapay zekâ projesiyle dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardı. Kısa zamanda büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan Decktopus, üç yılda toplam 100 bin kullanıcıya erişti. Türkiye'de yakaladığı başarının ardından, bu başarısını Silikon Vadisi'ne de taşıyan ekip, beşinci yılının sonunda 5 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. 

Noyan Alperen İdin, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda, her gün dünya genelinde yaklaşık 30 milyon sunum yapıldığını ve bu sunumların yarısının verimsiz olduğunu vurguladı. Bu durumun değişmesi gerektiğini belirten İdin, eğitim ve iş dünyasının temel bir unsuru olan sunumları hazırlamak için gereken zamanı ve teknik beceriyi minimuma indirmeyi amaçladıklarını söyledi. Decktopus, PowerPoint, Keynote, Google Slayt gibi devlerin bulunduğu yaklaşık 50 sunum programıyla rekabet ediyor. Yerli girişimi rakiplerinden ayıran şey ise, hazır şablonlarla sunum oluşturma sürecini kullanıcının beklentisine göre otomatikleştirmesi.

Herhangi bir tasarım becerisi gerektirmeden kısa sürede etkileyici sunumlar hazırlamayı sağlayan Decktopus'u kullanmak için öncelikle platform üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Ardından, sunumunuzun temasını belirlemesi için yapay zekâya bir metin istemi yöneltmelisiniz. Örneğin, "Bir market için pazarlama stratejisi sunumu" gibi bir ifade girebilirsiniz. Metin istemini tamamladıktan sonra, yapay zekâ sizden sunumun hedef kitlesini, amacını, süresini ve sunum kreatifinde tercih ettiğiniz tarzı seçeneklerle birlikte soruyor. Bu sorulara seçenekler üzerinden yanıt verdiğinizde, kısa bir süre sonra sunum taslağı düzenleme ara yüzü ekranınızda beliriyor. Bu aşamadan sonra, sunumunuzu dilediğiniz şekilde detaylandırabilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Önceden hazırlanmış şablonlar, grafikler, görseller ve diğer öğeler sunarak sunumunuzu zenginleştirmenize yardımcı olan Decktopus, sunumunuzun profesyonel ve çarpıcı görünmesini sağlıyor. Sunum oluşturma sürecini kolaylaştıran Decktopus, sunum oluşturmaya harcayacağınız zamanı sunumunuzun içeriğine ve sunum becerilerinize yönlendirmenizi mümkün kılıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir