Metaverse emlak piyasası çöküyor mu?

The Information tarafından paylaşılan son verilere göre, metaverse emlak piyasasında tehlike çanları çalmaya başladı.

Facebook'un adını Meta olarak değiştirip yeniden markalaşma yolunda attığı adım metaverse'ü günümüzün en popüler kavramları arasına sokmayı başardı. Dünyaca ünlü birçok marka, şirket ve hatta spor kulübü, fiziksel dünyadaki faaliyetlerini ve kampanyalarını sanal dünyada gerçekleştirmeye başladı. Adını ilk duyduğumuz günden bu yana hızlı bir şekilde hayatımızın bir parçası haline gelen metaverse şimdi ise emlak piyasasının çöküşüyle karşı karşıya.

Metaverse'ün popülerleşmesiyle metaverse'de arsa satın alım işlemleri artarken gayrimenkul fiyatları da bir hayli yükseldi. Ancak, The Information tarafından paylaşılan son verilere baktığımızda, metaverse emlak piyasasında durumun pek de iç açıcı olmadığıyla karşılaşıyoruz. The Information tarafından paylaşılan verilere göre, sanal arazilerin parsel başına ortalama fiyatı yüzde 66’dan fazla değer kaybetti. Bununla birlikte, altı büyük platformdaki metaverse gayrimenkullerinin toplam aylık işlem hacimleri son altı ayda şaşırtıcı bir şekilde yüzde 90 oranında azaldı.

Raporda ayrıca, NFT ve kripto para piyasasında uzun zamandır süregelen düşüş trendinin metaverse emlak piyasasındaki durumu etkileyebileceği belirtiliyor. Gelecekte değerleneceğini düşünüp metaverse'ten arsa satın alan yatırımcılar için raporda, "Zirvede satın alan yatırımcılar değeri düşen araziler nedeniyle büyük zararda. Küresel ekonomideki kriz, şirketlerin metaverse varlıklarını geliştirmek için harcama yapma isteklerini etkileyebilir." ifadelerine yer verildi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir