Meta VR başlık prototiplerini sergiledi

Mark Zuckerberg, Meta'nın VR tarafı için gelecek çalışmalarını ve VR prototiplerini gösteren bir video paylaştı.

Bilindiği üzere Facebook, geçtiğimiz yıl adını Meta olarak değiştirip yenden markalaşma yolunda büyük bir adım attı. Bu adımla beraber şirket, 'meta' vizyonunu benimseyip çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Şirketin yeniden markalaşmasıyla beraber, Meta'nın başını çektiği 'metaverse' kavramı da hayatımıza girdi. Meta, metaverse'le beraber sanal dünyada kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor. Şirket, bu amaç doğrultusunda 2014'te Oculus firmasını satın alarak sanal gerçekliğin en büyük ismi haline gelmişti. Geçtiğimiz gün ise Mark Zuckerberg, Meta'nın VR tarafı için gelecek çalışmalarını ve VR prototiplerini gösteren bir video paylaştı.

Paylaşılan videoda, Meta birden fazla VR başlık modeli üzerinde çalışıyor. Videoda gösterilen ilk prototip ise "Butterscotch" olarak adlandırılıyor. Yüksek PPI değerine odaklanılan bu modelde Meta, "retinal çözünürlük" dediği şeyi elde etmek için piksel sayısını artırıyor. Bu sayede Butterscotch sahipleri oldukça yüksek çözünürlükte bir görüntüye sahip olacaklar; öyle ki VR aracılığıyla küçük yazı boyutlu metinler dahi rahatça okunabilecek. Bu prototiple beraber, görme bozukluğu test tahtalarında yazan en küçük harflerin bile okunabilmesi amaçlanıyor. 

meta-vr-prototip-1

Videoda, Meta'nın geliştirdiği bir diğer prototip olan "Half Dome" ise sanal sahnelere gerçekçi alan derinliği hissi vermek için göz takibi ve değişken odaklı optikleri kullanacak. Bu sayede Half Dome, kişinin hangi objeye baktığını anlayabiliyor, objeye olan uzaklığı değerlendirebiliyor ve yaptığı analizler sonucunda gözün yakına getirilen objeleri net, diğer kısımları ise bulanık olarak kullanıcıya sunuyor. Meta, Half Dome ile kullanıcıların bir objeye olan mesafelerini oldukça gerçekçi bir şekilde algılamalarını amaçlıyor.

meta-vr-prototip-2

Diğer bir prototip olan "Starbursts" ise VR kullanıcılarına oldukça yüksek bir parlaklık sunuyor. Zuckerberg'in açıklamasına göre bu parlaklık, üst düzey TV'lerin ve ekranların verebileceğinden daha yüksek olacak. Şirket, Starbursts modeli ile 20 bin nit parlaklık seviyesine ulaştıklarını aktarıyor. Meta, bu modelde parlaklığı bu kadar yüksek seviyede tutarak kullanıcılara VR içerisinde HDR sunmayı amaçlıyor. Kullanıcılar böylece çok daha gerçekçi görüntülere sahip olabilecek. Yayınlanan videoda gösterilen diğer bir prototip ise "Holocake 2" ise inceliği ve hafifliğiyle dikkat çekiyor. Meta, Holocake 2'de kalınlığı daha da azaltacak bir holografik lens kullanmayı planlıyor.

meta-vr-prototip-3

Videodaki ürünlerin çıkış tarihi ise henüz belli değil. Test aşamasında olan VR başlıklarını piyasada görmek için yakın bir tarih beklememenizi tavsiye ederiz. Yayınlanan videodan da anlaşılacağı üzere Meta şu an için VR kullanıcılarının farklı amaçlarına hitap edecek farklı modeller üzerinde çalışıyor. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir