Meta, sanal tacizi önleyecek yeni bir özellik geliştirdi

Metaverse'de yaşanan sanal taciz haberleri üzerine Meta, gelecekte bu durumun yaşanmasını önleyecek yeni bir özellik gelişirdi.

İnsanların dahil olduğu yeni platformlar oluştukça yeni sorunlar ortaya çıkacak ve yeni çözüm yolları geliştirilecektir. Sanal dünyayla fiziksel dünya ne kadar benzer bir hale gelirse, ortaya çıkan sorunlar da o kadar benzer olacaktır. Bu sorunların henüz boy gösterenlerinden birisi "sanal taciz".

Bildiğiniz üzere sosyal medya platformlarından oldukça sık gerçekleştirilen sanal taciz ne yazık ki metaverse'de de boy göstermeye başladı. Bu duruma kayıtsız kalmayan Meta kendi platformlarında bu gibi durumların önüne geçebilmek için "kişisel sınırlar"ı koruyan yeni bir özellik geliştirdi.

meta-sanal-tacizi-onleyecek-yeni-bir-yol-gelistirdi

Geçtiğimiz günlerde metaverse üzerinde çalışan bir şirketin başkan yardımcılığını yapan bir çalışan Meta’nın Horizon Venues metaverse evrenine girmesiyle birkaç erkeğin fiziksel ve sözlü sanal tacizine uğradığını belirtmişti. Bu haber henüz gelişme aşamasında olan bir platformda bu gibi olayların yaşanması hem yetkilileri hem de bizim gibi katılımcıları bir hayli şaşırtmıştı.

Meta'nın geliştirdiği "kişisel sınır" özelliği ile birlikte her bir avatar kendi kişisel alanına sahip olacak. 60 santim olarak belirlenen bu alan iki avatar arasındaki mesafeyi 1,2 metre olarak tanımlıyor. Horizon Worlds ve Horizon Venues platformlarında varsayılan bir özellik olacak kişisel sınırlar, herhangi iki avatarın birbirlerine belli bir mesafeden fazla yaklaşmasını engelleyecek.

meta-sanal-tacizi-onleyecek-yeni-bir-yol-gelistirdi-1

Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, bir kullanıcının belirlenen sınırı aşmaya çalışması halindeki kullanıcının hareketleri otomatik olarak durdurulacağını belirtti. Bu bir oyuncunun oyun haritasının sonuna gelmesiyle benzer bir mantıkla işleyecek gibi duruyor.

Henüz yeni bir özellik olan kişisel sınırlar gelecekte belli opsiyonel değişimlere gidecek gibi görünüyor. Birbirlerine karşı kişisel alan sınırı bulundurmak istemeyen iki kişinin opsiyonel olarak aralarındaki sınırları kaldırabileceği gibi belli mekanlarda da belirlenen bu kişisel sınırlar geçersiz bir hale gelebilir.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir