Meta, sanal nesneler ile gerçek etkileşim için "ReSkin" adında plastik cilt üretti

Meta'nın metaverse amaçları gerçekleşirse, sanal nesnelerle etkileşim kurmak ve bir donanım parçasından fiziksel yanıtlar almak mümkün olabilecek.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden bilim insanlarıyla birlikte Meta'daki yapay zeka araştırmacıları, ReSkin adını verdikleri 3 milimetreden daha az kalınlığa sahip ve deforme olabilen bir plastik cilt ürettiler. Meta CEO'su Mark Zuckerberg, "Bu bizi metaverse'deki gerçekçi sanal nesnelere ve fiziksel etkileşimlere bir adım daha yaklaştırıyor" dedi.

Meta evrenin en belirleyici özelliği, sanal dünyada bir varlık hissi yaratmak. Varlık, yalnızca diğer avatarlar ile etkileşim kurmak ve yabancı bir manzaraya dalmış gibi hissetmek anlamına da gelebilir. Ya da, sanal dünyadaki nesnelere dokunduklarında veya nesnelerle etkileşime girdiklerinde kullanıcılar için bir tür dokunsal geri bildirim oluşturmayı bile içeriyor.

[video width="1280" height="720" mp4="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/ReSkin-a-versatile-replaceable-low-cost-skin-for-AI-research-on-tactile-perception-3.mp4" poster="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot_2.png"][/video]

Cilt, üzüm ve yaban mersini de dahil olmak üzere yumuşak meyveleri işleyen robotlar üzerinde test edildi. Aynı zamanda bir lastik eldivenin içine yerleştirilirken, bir insan eli bir bao topuzu şekillendirdi. Yapay zeka sistemi, manyetik alandaki değişikliklerin dokunma ile nasıl ilişkili olduğunu anlamak için yeterli veriye sahip olmasını sağlamak için 100 insan dokunuşu üzerinde eğitiliyor.

[video width="1280" height="720" mp4="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/ReSkin-a-versatile-replaceable-low-cost-skin-for-AI-research-on-tactile-perception-2.mp4" poster="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot_3-1.png"][/video]

ReSkin adını verdikleri bu cilt başka bir yüzeye temas ettiğinde, gömülü parçacıklardan gelen manyetik alan değişiyor. Sensör, verileri uygulanan kuvveti veya dokunuşu anlamaya çalışan bazı yapay zeka yazılımlarına veri göndermeden önce manyetik akıştaki değişikliği kaydediyor.

Facebook AI Research'te (FAIR) Araştırma Müdürü ve Cmu'da Doçent olan Abhinav Gupta, makinelerin ve robot asistanlarının hissetmelerine yardımcı olmanın, insanların ne yaptığını anlamalarını sağlayacağını ve Meta'nın ReSkin'inin 1 mm'den daha az olan nesnelerden 0,1 Newton'a kadar olan kuvvetleri algılayabildiğini de sözlerine ekledi. Gupta, "İlk kez nesnelerin arkasındaki fiziği daha iyi anlamaya çalışabiliriz," dedi ve bunun Meta'nın bir metaverse inşa etme arayışına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

[video width="1280" height="720" mp4="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/ReSkin-a-versatile-replaceable-low-cost-skin-for-AI-research-on-tactile-perception-13.mp4" poster="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot_4.png"][/video]

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir