Meta hissedarından Mark Zuckerberg'e metaverse uyarısı

Meta hissedarı Brad Gerstner, Zuckerberg'e yazdığı açık mektupta, şirketin metaverse'e yaptığı yatırımları “çok büyük ve ürkütücü” olarak nitelendirdi.

Facebook'un ismini Meta olarak değiştirip yeniden markalaşma yolundaki adımı beraberinde 10 milyar dolardan fazla metaverse yatırımını getirdi. Bazı Meta hissedarları bu durumdan memnun olsa da, bu yatırım miktarının büyüklüğü bazı hissedarların hoşuna gitmemiş gibi görünüyor. Yakın zaman önce, Meta hissedarı ve teknoloji yatırım şirketi Altimeter Capital’ın kurucu ortağı ve CEO’su Brad Gerstner, Zuckerberg'e yazdığı açık mektupta, şirketin metaverse'e yaptığı yatırımları “çok büyük ve ürkütücü” olarak nitelendirdi. 

Gerstner: "Meta bu dönemde bazı aşırılıklara kaçıyor"
Brad Gerstner, Meta’nın son dönemdeki büyük metaverse yatırım politikalarını eleştirerek mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Meta bu dönemde bazı aşırlıklara kaçıyor. Çok fazla insan, çok fazla fikir ve biraz da aciliyet söz konusu… Bu odaklanma eksikliği, büyüme dönemlerinde çok fazla görülmez ancak büyüme yavaşladığında ya da teknoloji değiştiğinde ölümcül olabilir."

mark-zuckerberg-metavere

Meta'nın yatırım politikalarının ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Gerstner, diğer bir yandan ise çalışan giderleri ve VR yatırımlarının azaltılması gerektiğini belirterek şirketin çalışan giderlerinin yüzde 20 oranında azaltmasını ve metaverse ile sanal gerçeklik yatırımlarının yılda 5 milyar doları aşmayacak şekilde düşürülmesini önerdi. 

Facebook'un Meta olmasından bu yana Zuckerberg'ün serveti 70 milyar dolar değer kaybetti!

Meta'nın metaverse ve VR sektörüne yaptığı yatırımların miktarının yatırımcıları korkutmasının çok da anormal olmadığını söyleyebiliriz. Öyle ki, yakın zaman önce, Facebook'un adını Meta olarak değiştirmesinden bu yana, Zuckerberg'ün serveti yüzde 55'in üzerinde bir düşüş yaşayarak 55.3 milyar dolara gerilediğini sizlere duyurmuştuk. Bu gerileme Zuckerbergdünyanın en zengin 20. kişisine düşürürken Meta yatırımcılarında da görüldüğü kadarıyla paniğe neden oldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir